Gazete-Detay

400 milyon dolarlık ilaç pazarı için Özbekistan’dan çağrı

Binden fazla hastanenin iç donanımı, teknik ve sarf malzemeleri Türk şirketleri tarafından yenilenen Özbekistan’da, ilaç sanayinin büyüklüğü 400 milyon dolar. Ülke, tarım ve hayvancılık sektöründe de ilaç yatırımlarına ihtiyaç duyuyor.

SOYHAN ALPASLAN

Orta Asya’nın hızla gelişen ülkesi Özbekistan, Türk ilaç ve sağlık sektörünü yatırıma davet etti. Dünyanın dördüncü altın ve uranyum üreticisi Özbekistan, bakır, gümüş, doğal gaz gibi zengin kaynaklarıyla 3.3 trilyon dolarlık rezerve sahip. Hızla zenginleşen ve gelişen Özbekistan’ın kalifiye ve ucuz işgücü, ucuz enerji imkânları, Orta Asya ve Afrika’nın geçiş noktası konumu, gelişmiş ülkeleri hızla kendine çekiyor.
Özbekistan yetkilileri ile Türkiye’nin sağlık sektörü temsilcileri İstanbul Ticaret Odası’nda (İTO) bir araya geldi. Özbekistan Ankara Büyükelçisi Uflat Kadirov, Müsteşar İslam Karimov, Özbekistan Ticaret ve Sanayi Odası’nın Türkiye Temsilcisi Remziye Şen’in ülkenin sağlık sektörü ile ilgili bilgi verdikleri toplantının açılış konuşmasını İTO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Develioğlu yaptı.
MEDİKALDE GÜÇBİRLİĞİ
Toplantıda, sektördeki önemli fırsatları, yükselen Türkiye ekonomisi içinde sağlık sektörünün yerini anlatan Develioğlu, Türkiye ve Özbekistan’ın birbirleri için çok önemli olduğunu, ortak köklerin iki ülkeyi güçlü bağlarla bağladığını söyledi.
İki ülke arasındaki temasların ve işbirliklerinin hızlı bir şekilde arttığına dikkat çeken Develioğlu, “Savunma, diplomasi, bilim, turizm ve sağlık alanlarında işbirliklerimiz ön plana çıkıyor. Türkiye, Özbekistan’da otomotiv, yan sanayi, kağıt, karton ve inşaat sektörüyle önde. Özbekistan’da özel hastanelerin sayısının artması ile birlikte medikal sektörde de güçlerimizi birleştirebilir, yeni işbirliklerine imza atabiliriz” dedi. Toplantıya İTO Genel Sekreter Yardımcısı Kenan Öztekin de katıldı.

* * *

Yabancı yatırımcılara cazip fırsatlar

Müsteşar İslam Karimov, Özbekistan’da ilaç sanayinin durumu, ilaç sanayine sağlanmakta olan devlet destekleri ile ilgili bilgi verdi.
Karimov, tıbbi sektörler içinde ilaç sektörünün payının yüzde 70’ten fazla olduğuna dikkat çektiği konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ülkemizde 6 bin 78 çeşit ilaç kayıtlı. Bu sayının binden fazlası yeni ilaçlardan oluşuyor. 400 milyon dolarlık ilaç sektörü ile Orta Asya ülkelerine de hitap eden Özbekistan, bu sektörde yabancı yatırımcılara cazip imkanlar sağlıyor. İlaç sanayinde yüzde 69 doğrudan yabancı yatırım çeken Özbekistan, 340 milyon dolarlık ilaç ithalatı yapıyor. Ülkemiz; Türkmenistan, Kazakistan, Gürcistan, Ermenistan, Afganistan, Ukrayna, Litvanya, Rusya ve Kırgızistan’a ilaç ihracatı yapıyor.”

* * *

‘Türkiye bizim için önemli’

Özbekistan’ın Ankara Büyükelçisi Uflat Kadyrov, Türkiye’nin Özbekistan için önemini vurguladığı konuşmasında, iki ülkenin gelecekte de birlik ve beraberlik içinde olacağını belirterek, “Türk iş adamları hâlâ ülkemizde önemli çalışmalar yapıyorlar. Cumhurbaşkanımız da bu öneme sürekli dikkat çekiyor” dedi.
Özbekistan’ın 28 milyonluk nüfusu bulunduğunu ve sağlık sektörünün kendileri için önemli olduğunu ifade eden Kadyrov, “Kazakistan, Türkmenistan, Afganistan da Özbekistan’da gelişen sağlık sektöründen yararlanacaktır. Orta Asya çok büyük bir pazar. İlaç fabrikalarımız var ama yeterli değil. Plan yaptık; ilaç sektörünü yüksek seviyelere çıkarmak istiyoruz ve Türk yatırımcıları bekliyoruz. Ülkemiz eğitimde dünyanın önde gelen ülkelerinden. Tarım ve hayvancılık sektörlerinde de ilaç yatırımlarına ihtiyacımız var” diye konuştu.

* * *

1000’den fazla hastane yenileniyor

* Binden fazla hastanenin iç donanımları, tüm medikal malzemeleri değişecek.
* Çocuk ve anne sağlığı için önemli gelişmeler yaşanıyor.
* Ülkenin yüzde 58’i anemi hastası olduğu için demir ve vitamin ilaçlarına ihtiyaç büyük.
* Özbekistan ve çevre ülkelerinde enjektör ihtiyacı çok büyük; enjektör fabrikası yok.
* 6 milyon çocuk nüfusu olan Özbekistan, bebek bezi fabrikası istiyor.
* Rusya, Hindistan, İsviçre ve Polonya’dan ilaç ithalatı yapılıyor.
* İlaç sektörünün reklamları 14 bölge ülkesinde yayınlandığı için çevre ülkelere açılmak kolaylaşıyor.
* Devlet kanser, şeker gibi hastalıkların ilaç ödemesini yapıyor.

* * *

Bu ilaçlara yatırım bekleniyor

* Bronş ve astım ilaçları
* Demir içerikli ilaçlar
* Tüberküloz ilaçları
* Hormonlar
* Çocuk ilaçları
* Antiviral ilaçlar
* Diabet ilaçları
* Nöropsikiyatrik ilaçlar
* Kanser ilaçları
* Kan dolaşım hastalıkları ilaçları
* Bağışıklık sistemi ilaçları