Gazete-Detay

Teknolojisini dünyaya kabul ettiren KOBİ’lere büyük ödül

kobi.jpg

İstanbul Ticaret Odası’nın KOBİ’leri yüksek katma değer üretmeye teşvik etmek amacıyla 2004 yılından beri düzenlediği ‘Başarılı KOBİ Yarışması’nın bu yılki ödül töreni İTO Meclis Toplantısı’nda gerçekleştirildi.

ALTI kategoride yapılan ‘Başarılı KOBİ Yarışması’nda birincilere ödüllerini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ikincilere ise Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün verdi. Erdoğan ve Ergün’den ödüllerini alan başarılı KOBİ’ler geliştirdikleri teknolojilerle, ürünlerle, fikirlerle yalnızca Türkiye’de değil dünya pazarlarında da tanınıyorlar.
Yarışmacıların ve üyelerinin isteği üzerine başarılı KOBİ yarışmasını gelenekselleştiren İTO, bu yıl ikincileri de ödüllendirdi. Ayrıca Anadolu’daki firmaları desteklemek amacıyla, Kalkınmada Öncelikli Yörelerde faaliyet gösteren firmalar ayrı bir kategoride değerlendirildi.
3. VE 4. BÖLGE BİRİNCİSİ
3. ve 4. Bölge İllerinde Faaliyet Gösteren KOBİ’ler kategorisinde birincilik kazanan firma Mimsan Makine İnşaat Ve Ticaret Limited Şirketi oldu. Mimsan, Malatya’da faaliyet gösteriyor. Mimsan Makine; kazan, ısı merkezleri, endüstriyel tesisler ve basınçlı kaplar alanında üretim yapıyor. Enerjisini başta bitkisel atık olmak üzere yerli ve ucuz kömür kaynaklarını kullanarak sağlayan firma iç pazarda önemli bir pazara sahip. Mimsan, 2005 yılında 225 bin 984 TL olan ihracatını 2009 yılında 3 milyon 240 bin liraya çıkardı.
TOKAT, LİSESİYLE BİRİNCİ OLDU
Yaptığı birçok çalışmayla mesleki eğitime verdiği önemi her fırsatta gösteren İTO, Türkiye’nin gözbebeği olarak nitelendirdiği Meslek Liseleri ve meslek yüksek okullarını desteklemek için özel bir kategori ekledi. Bu yıl ilk kez açılan kategorinin birincisi Tokat Teknik Ve Endüstri Meslek Lisesi oldu.
AB hibe projelerinin katkıları ile sağlanan yeni nesil ekipman ve otomasyon laboratuarlarında sektör çalışanlarına ve işsiz gençlere mesleki eğitim veren Tokat Teknik Endüstri Meslek Lisesi sanayiye de ciddi katkılarda bulunmaya devam ediyor. Lise, ayrıca birçok bölgesel ve Avrupa ölçeğindeki hibe destek projelerinde başarıya sahip.
İSTANBULLU GENÇ GİRİŞİMCİ
Genç Girişimci kategorisinin birincisi, soğutma sistemleri cihaz imalatı konusunda faaliyet gösteren Ensa Soğutma Sistemleri Sanayi Ticaret Limited Şirketi.
2007 yılında Çekmeköy’de 40 metrekarelik bir dükkân ile iş hayatına başlayan Ensa, şu anda Tuzla OSB’de 360 metrekarelik, üç katlı bir işyerinde hizmet veriyor.  Firmanın cirosu 2 milyon 416 bin 81 lira.
YÜKSEK GERİLİM KABLO İHRACATINDA TEK
Em Elektrik Malzemeleri Yüklenim Sanayi Ticaret Limitet şirketi, ihracat başarısı dalında birinci oldu. Em Elektrik, Türkiye’nin yurt dışına yüksek gerilim kablo aksesuarları ihracatı yapan tek firması. Güç kablo sistemleri aksesuar üretimini yurt dışı pazarlara da açmayı başaran şirket, ürünlerinin tasarımını kendi yapıyor.
KADIN GİRİŞİMCİDE BERRİN TEKSTİL 
Kadın girişimciliğine pozitif ayrımcılık uygulayan İTO, Kadın Girişimcilik kategorisinde Berrin Tekstil Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ni birinci seçti.
Kadın dış giyim üretimi konusunda faaliyet gösteren Berrin Tekstil, 10 adet atölye ile 175 kişiye istihdam sağlıyor. 4.5 milyon TL’lik cirosunun tamamına yakınını da ihracat yaparak gerçekleştiriyor.
Dünyanın en büyük güneş pilini yaptı
Teknoloji ve İnovasyon kategorisinde birinci, dünyanın en büyük foto-voltaik sistemini yapan Bisam Cephe Sistemleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi oldu.
Alüminyum dış cephe giydirme sektöründe imalat ve montaj alanında faaliyet gösteren Bisam, dünyanın en büyük Binaya Entegre Foto-voltaik (güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren) PV (BIPV) Sistemi’ni projelendirdi, uyguladı ve teslim etti. 

* * *

İKİNCİLERİN ÖDÜLÜNÜ
BAKAN ERGÜN VERDİ

Başarılı KOBİ Yarışması’nın ikincileri ödüllerini Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’den aldı.
ERZURUMLU TATLICI ÖDÜL ALDI
3. ve 4. Bölge İllerinde Faaliyet Gösteren KOBİ’ler kategorisinin ikincisi Kılıçoğlu Gıda Mamulleri İnşaat Turizm Dayanıklı Tüketim Malları Pazarlama Sanayi Ticaret Limited Şirketi oldu.
Erzurum’da gıda mamulleri alanında faaliyet gösteren Kılıçoğlu, günlük 40 ton dondurma, 50 bin adet sütlü tatlı, 500 ton baklava, 2 bin adet yaş pasta üretiyor.
KADIRGA’NIN BAŞARILI LİSESİ
Başarılı Meslek Lisesi veya Meslek Yüksek Okulu kategorisinin ikincisi, ISO 9001 sertifikaları sahibi Kadırga Teknik Ve Endüstri Meslek Lisesi. Lisenin, Mesleki Eğitimi Güçlendirme Projesi’nde yönetici eğitimi-okul uygulamalarında son derece önemli katkıları bulunuyor ve meslek okulları arası beceri ve proje tabanlı beceri yarışmalarında birincilikleri var. 
AMBALAJDA DÜNYA ÖDÜLÜ VAR
Genç Girişimci Kategorisinin ikincisi Venk Ofset Ve Raptiye Sanayi Ticaret Limited Şirketi. Karton ambalaj sektöründe faaliyet gösteren Venk Ofset, 4 yılda ihracatını 44 kat artırdı. Firma, dünyada sektörün en önemli uluslararası yarışması olan ProCarton / ECMA kozmetik dalı ödülünü de aldı.
35 ÜLKEYE İHRACAT
Beta-Pak Otomatik Paketleme Ambalajlama Makineleri Sanayi Ticaret Limitet Şirketi de, İhracat Başarısı Kategorisinde ikinci oldu. Beta-Pak, yüksek standartlarda termoform ve özel ambalaj makineleri imalatı yapıyor ve ürünlerini 35 ülkeye ihraç ediyor. 
TEK CCTV KAMERA VE DVR ÜRETİCİSİ
Teknoloji ve İnovasyon Kategorisinde ikinci PCC Elektronik Elektrik Bilgisayar Kontrol Sistemleri İthalat Pazarlama Sanayi Ticaret Limited Şirketi. Elektronik ve güvenlik ürünlerinin tasarımı, üretimi ve satışı konularında faaliyet gösteriyor. Firma, dünya ile rekabet edebilen Türkiye’nin ilk ve tek CCTV kamera ve DVR üreticisi.

* * *

2011’de siz de başvurabilirsiniz
 
İTO, her yıl yarışmada ödül alan firmalara çeşitli teşvik ödülleri veriyor.
Birincilere…..
* Firmaların ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda belirleyecekleri finans, imalat vb. konularda profesyonel danışmanlık hizmetleri.
* Ulaşım ve konaklama masrafları dâhil olmak üzere İstanbul Ticaret Odası tarafından düzenlenen fuarlardan birine standla ücretsiz katılım imkanı.
* İstanbul Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı Cemile Sultan Tesisleri’nde 20 kişilik yemekli iş toplantısı.
* Dizüstü Bilgisayar.
* Sigorta primi için maddi destek.
* İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde ücretsiz lüksek lisans eğitim hakkı.
İkincilere…  
* Ulaşım ve konaklama bedeli dahil olmak üzere firmanın iştigal konusu ile ilgili bir fuarı ücretsiz ziyaret imkanı.
* İstanbul Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı Cemile Sultan Tesisleri’nde 20 kişilik iş toplantısı yemek daveti.
* Dizüstü Bilgisayar.
* Sigorta primi için maddi destek.

* * *

İlgili haberler:

• Başbakan Erdoğan, referandumdan sonra ilk iş alemi ziyaretini İTO’ya yaptı

• Dr. Yalçıntaş: Türkiye hem ekonomi hem demokrasi çıtasını yükseltiyor