Gazete-Detay

İstanbul’da ofis açacağız, İTO ile işbirliği yapacağız

almadani.jpg

İSEDAK Bakanlar Zirvesi’nin açılışı için İstanbul’a gelen İslam Kalkınma Bankası Başkanı Ahmad Mohamed Ali Al Madani, İstanbul Ticaret’e açıklama yaptı. Al Madani, İstanbul Ticaret Odası ile işbirliği yapmak ve İstanbul’da bir ofis açmak istediklerini söyledi.

SOYHAN ALPASLAN

İslam Kalkınma Bankası Başkanı (İKB) Ahmad Mohamed Ali Al Madani, İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) toplantısı için geldiği İstanbul’da, İstanbul Ticaret Gazetesi’nin sorularını cevapladı. Al Madani, İKB’ye üye ülke ticaret odaları ve özellikle de İTO ile işbirliği yapmayı planladıklarını söyledi. Al Madani, “İstanbul, Arap ve Avrupa ülkeleri arasında köprü olma görevini başarıyla sürdürmeye devam ediyor. İstanbul, önemli bir finans merkezi olma yolunda ilerliyor. İstanbul ve Türkiye ile işbirliğimizi geliştirmek için İslam Kalkınma Bankası olarak İstanbul’da bir ofis açacağız” diye konuştu.
TÜRKİYE-İKB İŞBİRLİĞİ GELİŞMELİ
İslam Kalkınma Bankası olarak Türkiye ile işbirliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getiren Al Madani, bu işbirliğini geliştirmek istediklerini söyledi. İstanbul’un bir finans merkezi olma konusunda başarılı olacağına inandığını dile getiren Al Madani, bu konuda İslam Kalkınma Bankası’nın desteğinin her zaman Türkiye’nin arkasında olacağını, İstanbul’da açmayı planladıkları ofisin de bu desteğin bir göstergesi olduğunu bildirdi. Sukuk ihracı dolayısıyla Türkiye’yi tebrik eden Al Madani, Türkiye’nin sukuk ihracı uygulamasıyla çok büyük bir aşama kaydettiğini, İslam Kalkınma Bankası’nın da sukuk ihracında rol alacak olmasından dolayı mutlu olduklarını söyledi.
ÜYELERİN TİCARETİ ARTIYOR
İslam Kalkınma Bankası ve İslam İşbirliği Teşkilatı gibi kurumların, üye ülkelerin birbirleri arasındaki işbirliğini artırmaya katkıda bulunduğunun altını çizen Al Madani, üye ülkeler arasında yüzde 4.5 olan ticaret hacminin şu anda yüzde 18’e yaklaştığını, bu rakamın 2015’te yüzde 20’ye ulaşacağını ifade etti. Al Madani, Türkiye’nin Körfez ve diğer Arap ülkeleriyle artan kültürel ve ticari ilişkilerine İslam Kalkınma Bankası olarak katkı sunmaya devam edeceklerini belirtti.
SURİYELİ MÜLTECİLERE YARDIM
İslam Kalkınma Bankası Grubu olarak insani yardım çalışmalarında da işbirlikleri yaptıklarını anlatan Al Madani, şöyle konuştu: “Biz, kalkınma bankası olmamızın yanı sıra mültecilere ve yoksullara da yardım eden bir bankayız. Diğer kurumlarla işbirliği yaparak Ürdün’deki mültecilere insani yardım konusunda katkıda bulunduk. Türkiye’deki Suriyeli mültecilere de insani yardım sağlayacağız. Yılsonuna kadar yaklaşık 7 milyar dolar civarında finansman desteği sunacağız.”

* * *


4 bölge ofisi 12 temsilcilik

56 üye ülkeye sahip ve merkezi Cidde’de bulunan İslam Kalkınma Bankası’nın Fas, Malezya, Kazakistan ve Senegal’de bölge ofisleri, Afganistan, Azerbaycan, Bangladeş, Gine, Endonezya, İran, Nijerya, Pakistan Sierra Leone, Sudan, Özbekistan ve Yemen’de temsilcilikleri bulunuyor.

* * *

İKB, uluslararası kredi kuruluşlarına model oldu

İslam Kalkınma Bankası grubunun geçen yıl gerçekleşen kredi miktarının 8.3 milyar dolara ulaştığını belirten Al Madani, “Toplam kredi miktarı, kurulmasından itibaren bu yana geçen sürede 85 milyar dolara ulaştı. İşbirliği ve Allah’ın yardımı olmadan böyle bir başarıya ulaşılması mümkün değil. İslam Kalkınma Bankası hepinizden destek gördü. İslam Kalkınma Bankası, bu krizlerin üstesinden gelmeyi başardı ve başarısıyla uluslararası kredi kuruluşlarına da model oldu. Bütün kurumlardan 3A kredi notu alarak başarısını tescil ettirdi. S&P endeksi de İİT üyesi ülkeler arasındaki ticaretin geliştirilmesine büyük katkıda bulunacaktır” şeklinde konuştu.

* * *

İKB’de Türk işadamları çok aktif rol oynuyor

Suudi Arabistanlı Al Madani, 1975’ten bu yana İslam ülkelerini kalkındırmak amacıyla kurulan İslam Kalkınma Bankası’nın başkanlığını yürütüyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Nevzat Yalçıntaş gibi isimler de İslam Kalkınma Bankası bünyesinde Al Madani ile birlikte çalıştı. Al Madani İstanbul Ticaret’in, “Türklerle çalışmak nasıl?” sorusuna şu cevabı verdi: ”Türk iş dünyası çok donanımlı, deneyimli ve disiplinli. Türk işadamlarını yalnızca İKB’de değil, uluslararası büyük kuruluşlarda görmek hiç şaşırtıcı değil. Ben onlarla çalışmaktan dolayı çok mutluyum. Cumhurbaşkanı Gül de bizimle belli bir süre çalışmıştı. Türkiye’de çok önemli pozisyonlarda olan isimler de bizimle birlikte çalışma şansını yakaladı. Türk vatandaşlarının başımızın üzerinde yeri var.”

* * *

İslam ülkeleri büyüme ve refahı tartıştı

Al Madani, 10 Ekim 2012 tarihinde İstanbul Grand Cevahir Otel’de gerçekleştirilen İSEDAK Bakanlar Zirvesi’nin açılışındaki konuşmasında, 28. İSEDAK Toplantısı’nın, büyüme ve refahın tartışıldığı bir ortam olduğunu belirtti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ortak İslam eylemine gösterdiği katkılar ve İslam ülkeleri arasında ticaretin geliştirilmesi yönünde attığı adımlar için teşekkür eden Al Madani şunları söyledi: ”Dünya bugün çok büyük zorluklarla karşı karşıya ve bunların çeşitli sebepleri bulunuyor. Özellikle birçok bölgede meydana gelen olayları anlamak gittikçe zorlaşıyor. Dünyada artık ekonomik krizden çıkışın etkilerini görmek mümkün ama bu etkiler çok zayıf bir biçimde ortaya çıkıyor.”
Al Madani, 2015 yılında İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) içi ticaretin, yüzde 20 nispetinde oluşmasını hedeflediklerini söyledi. İKB’ye üye devletlerin daha fazla işbirliği göstermek durumunda olduğuna dikkat çeken Al Madani, “İKB’ye üye devletlerin cömert desteklerine muhtacız. Tek bir seçeneğimiz var. Düşünüp, tefekkür edip gelecek nesiller için iyi bir hayat tesis etmeliyiz. Bu bizim sorumluluğumuzdur. Bütün İslam ümmetine ait kurum ve kuruluşların görevi de budur” diye konuştu.