Kırgızistan'da Yatırım Projeleri

Kırgızistan’ın Kochkor bölgesinde yabancı yatırımcıların ilgisini çekebilecek iki farklı yatırım projesi gerçekleşiyor.

Kırgızistan Cumhuriyeti Yatırımları Geliştirme Ajansı tarafından bildirildiği üzere; Kırgızistan’ın Kochkor bölgesinde yabancı yatırımcıların ilgisini çekebilecek iki farklı yatırım projesi hakkında bilgiler verilmektedir. İki farklı yatırım projesi içeriğinde: 1-tarımsal ürünlerin depolama ve satışına yönelik ticaret ve lojistik merkezi projesi ve 2-büyük ve küçükbaş hayvanlar için ‘LLC Narin Et’ et kombinası projesi yer almaktadır.

1- Naryn, Kochkor’da Ticaret ve Lojistik Merkezi Projesi: bu projenin toplam yatırım maliyeti 5,4 milyon dolar olarak verilmekte olup, yatırımın maliyetini çıkarma süresi olarak 84 ay verilmektedir. Projenin kurulum arazisi 170 dönüm, 17 hektar olarak belirlenmiştir. Bu proje ile bölgedeki mevcut tarım ürünlerinin üretimi, kalitesi, nakliyat hızı ve ticaretinin artırılması ve yeni hizmet teknolojilerinin bölgeye getirilmesi beklenmektedir.

2- Büyük ve küçükbaş hayvanlar için ‘LLC Narin Et’ et kombinası projesi: Bu proje, potansiyel yatırımcılarla oluşturulacak finansal amaçlar ve stratejiye uygun şekilde mevcut şirket LLC Naryn Et firması bünyesinde yapılacaktır. Projede amaçlanan iş; konserve et üretimi ve bu ürünlerin iç ve dış pazarlara dağıtılmasıdır. Beklenen kapasite 1000-5000 konserve/gün şeklinde ifade edilmektedir. Söz konusu özel şirket, 1000m2 kapalı alanla (veterinerlik, hijyen kural ve mevzuata uygun 10.000 m2 açık alana komşu) tesis edilmiş olup, tüm altyapı ve karayolu ulaşımı imkânlarına sahip durumda olduğu bildirilmiştir. Söz konusu tesis bünyesinde konserve üretimi için gerekli teknik ekipmanın alımı ve kurulumu, ayrıca ilgili binanın tamir işlerinin yapılması gerekmekte; toplam proje bütçesi 300bin dolar olarak ifade edilmektedir.

Detaylı bilgi için: Kırgızistan Yatırım Ajansı

Web: www.invest.gov.kg

Sosyal Medyada Biz

ITO Symbol