Ülkelere Göre Seyahat Kısıtlamaları

Ülkelere Göre Seyahat Kısıtlamaları

2020 Mart ayı itibariyle dünyayı saran COVID 19 pandemisi nedeniyle, dünyadaki bütün ülkeler seyahatlerini kısıtlamış ve vize alımlarını durdurmuş bulunmaktadır.

Diğer yandan COVID 19 kısıtlamaları devam etmesine rağmen, bazı ülkeler tarafından vize başvuruları alınmaktadır. Bununla birlikte kısıtlamalar ve uygulamalar sık sık güncellenmekte ve değişmekte olup, 49 ülkenin seyahat kısıtlamaları ve vize uygulamaları hakkındaki detay bilgiler aşağıda yer almaktadır.

ALMANYA

Türkiye'den gelen tamamen aşılanmış yolcuların Almanya'ya girmelerine izin verilir. Aşılarını tamamlamış yolcuların basılı veya dijital formatta bir aşı belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Aşı belgesi Almanca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca veya İspanyolca dillerinde düzenlenmiş olmalıdır. Yolcular, gerekli son aşı dozunu seyahat tarihinden en az 14 gün önce yaptırmış olmalıdır. Kabul edilen aşılar arasında Pfizer/Comirnaty, Moderna, Nuvaxovid ve AstraZeneca bulunmaktadır. İki farklı aşının kombinasyonunu yaptırmış olan yolcular da aşılarını tamamlamış kabul edilebilir. 

Tamamen aşılanmış yolcuların Almanya'ya seyahat etmeden önce negatif COVID-19 test sonucuna sahip olmaları gerekmez.

Prensip olarak COVID testleri (Antijen testi veya PCR testi), ülkeye giriş vaktinden en fazla 48 saat önce yaptırılmış olmalıdır. Bundan farklı olarak, ülkeye bir yolcu taşıma şirketi (ör. Hava yolu) ile girişlerde, PCR testleri, (planlanan) kalkış saatinden en fazla 48 saat önce yapılmış olmalıdır.

İTALYA

Türkiye’den gelen kişilerden İtalya’ya girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR veya antijen testi raporu şartı aranacaktır.  İtalya’ya turistik amaçlarla girişe izin verilmemektedir, sadece Ticari Vize başvuruları kabul edilmektedir. Ülkede konaklama süresi 120 saati geçmemelidir.

FRANSA

Tamamen aşılanmış yolcuların Fransa'ya girmelerine izin verilir. Aşılı yolcuların Fransa'ya seyahat etmeden önce COVID-19 test sonucu almaları gerekli değildir.12 yaş ve üzeri aşılanmamış çocukların negatif COVID-19 test sonucu sunması gerekmektedir.Uçağa binmeden 48 saatten daha kısa bir süre içerisinde alınmış bir PCR veya antijen testinin negatif sonucu, Covid-19 enfeksiyonu semptomlarına sahip olunmadığını ve teyit edilmiş bir pozitif Covid-19 vakası ile temaslı olmadığına dair yeminli bir beyan ve Aşı durumlarını doğrulayan bir belge gerekmektedir.

Diğer taraftan, genel seyahat koşullarını karşılayan (geçerli seyahat belgesi, vize vb.) aşılı yolcular [Avrupa İlaç Ajansı tarafından onaylı aşılarla tam aşılanmış kişiler (Johnson & Johnson, Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca) veya iki doz Sinovac aşısı üzerine bir doz Pfizer-BioNTech ile aşılanmış ve Pfizer-BioNTech aşısının üzerinden 7 gün geçmiş kişiler] zorunlu bir neden göstermeksizin ülkemizden Fransa’ya seyahat edebilmekte ve herhangi bir karantinaya tabi tutulmamaktadır.

HOLLANDA

Tamamen aşılanmış yolcuların Hollanda'ya girmelerine izin verilmektedir. Türkiye (35 diğer ülkeye bakın) konumundan gelen ve seyahatlerinden en az 7 gün önce hatırlatma dozu yaptırmayan aşılanmış yolcular, Hollanda'ya varışta 10 gün karantinada kalmalıdır. Yolcular, 5. günde test yaptırabilir ve negatif test sonuçlarıyla karantinalarını daha erken sonlandırabilir. Hollanda'ya varıştan en az 7 gün önce hatırlatma dozunu olan aşılarını tamamlamış yolcuların karantinaya girmesi gerekli değildir.

Ayrıntılı bilgi ve muafiyetler

Bu koşul aşağıdakiler için geçerli değildir:

 • 12 yaş ve altı yolcular;
   
 • Hollanda'da cenazeye katılacak olan yolcular;
   
 • Bazı sınır ötesi yolcular ve öğrenciler;
   
 • Kısa süreli iş seyahatinde olanlar;
   
 • Ailesini ziyarete gelen bazı yolcular.

Yolcuların negatif COVID-19 NAAT/PCR testi veya antijen testi sonucuna sahip olmaları gerekmektedir. NAAT/PCR testi, Hollanda'ya hareket etmeden en fazla 48 saat önce yaptırılmış olmalıdır. Alternatif olarak kalkıştan en fazla 24 saat önce yaptırılmış antijen testi sonuçları da kabul edilmektedir. Yolcular, AB Dijital Sertifikası aracılığıyla belge sunma seçeneğine sahiptir. Negatif test sonucu belgesi şu dillerden birinde düzenlenmiş olmalıdır: Felemenkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Portekizce veya İspanyolca.

Tam aşılı yolcuların aşı kanıtı getirmeleri veya aşısız yolcular için kurallara uymaları gerekebilir. Aşılama kanıtı, yalnızca tek doz aşılama takviminden 28 gün sonra ve bu tek doz uygulandıktan (Janssen) veya 2 dozluk aşılama programından sonra ve her iki doz da varıştan 14 gün önce uygulanmışsa geçerlidir, veya 1 doz uygulanmış ve aşılanan kişinin daha önce SARS-CoV-2 virüsü ile enfekte olduğu doğrulanmıştır. Seyahat edenler, geçerli bir aşı sertifikası için birincil aşılarının son aşı dozunu son 270 gün içinde almış olmalıdır. Takviye aşısı olan yolcular için aşı belgesinin geçerliliği uzatılır. Aşı, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanmış veya Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) Acil Kullanım Listesinde olmalıdır. AB üyesi olmayanlar, geçerli kağıt aşı sertifikaları sunabilirler. Gezginler, AB Dijital Sertifikası aracılığıyla kanıt sunma seçeneğine sahiptir. Dijital Sertifikası olmayan yolcular geçerli bir kağıt aşı sertifikası göstermelidir

ÇEK CUMHURİYETİ

Çek Cumhuriyeti'ne seyahat edecek olan ve bu ülkede oturumu bulunmayan tüm üçüncü ülke vatandaşlarının seyahat öncesinde negatif PCR test sonucunu ibraz etmesi zorunludur. Söz konusu test kalkıştan en fazla 72 saat önce yaptırılmış olmalıdır. Hatırlatma dozunu olan yolcuların girişte PCR Test sonucu sunmalarına gerek kalmaz

Türkiye'den gelen tamamen aşılanmış olan yolcular aşı belgesi ibraz etmelidir. Yolcular, ikinci doz aşıyı yaptırmalarının üzerinden 14 gün veya 1 dozluk aşılarda ilk dozu yaptırmalarının üzerinden 14 gün geçtikten sonra tamamen aşılanmış kabul edilir. Aşı belgelerinin geçerliliği 9 aydır. Hatırlatma dozu ile aşılanmış olan kişilerde belgelerinin geçerliliği şu an için sınırlı değildir. Belirli ülke tarafından verilen belgeler ve AB Dijital Sertifikaları Çek Cumhuriyeti hükümeti tarafından kabul edilmektedir. Şu an için onaylı aşılar Vaxzevria/AstraZeneca, Spikevax/Moderna, Comirnaty/Pfizer, Janssen ve Covishield aşılarıdır.

LİTVANYA

Türkiye'den gelen ve COVID-19 aşısının gerekli tüm dozlarını yaptırdığına dair belgesi olan çoğu yolcunun Litvanya konumuna girmesine izin verilir ancak kısıtlamalar vardır. Aşılanmış yolcuların Litvanya'ya varışta karantinaya girmeleri ve negatif COVID-19 test sonucuna sahip olmaları gerekmez.  Yabancıların Litvanya’ya girişlerinden itibaren 24 saat içerisinde Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Ulusal Halk Sağlığı Merkezine kaydolmaları gerekmektedir. Yolcuların Litvanya'ya varıştan sonraki 3. günde ücretsiz COVID-19 PCR testini yaptırmaları önerilir.

Aşılanmış yolcular, seyahatten en az 14 gün önce aşılarının gerekli tüm dozlarını yaptırdıklarını gösteren bir aşı belgesine sahip olmalıdır. Litvanya'da kabul edilen aşılar Janssen, Comirnaty, Spikevax veya Vaxzevria aşılarıdır. COVID-19 geçiren ve iyileşen yolcular en az 1 doz aşı yaptırmış olmalı ve ayrıca pozitif PCR test sonucuna sahip olmalıdır. AB Dijital Sertifikası'na erişimi olan yolcular bu belgeyi kanıt olarak kullanabilir.

ESTONYA

Türkiye'den gelen ve COVID-19 aşısının gerekli tüm dozlarını yaptırdığına dair belgesi olan çoğu yolcunun Estonya konumuna girmesine izin verilir ancak kısıtlamalar vardır. Tamamen aşılanmış yolcuların varışta karantinaya girmeleri gerekmemektedir.

Türkiye'den gelen tamamen aşılanmış yolcuların negatif test sonucuna sahip olmaları gerekmez. Türkiye (8 diğer ülkeye bakın) konumundan gelen yolcuların varışta bir COVID-19 RT-PCR testi yaptırmaları gerekmektedir. Yolcular, negatif COVID-19 test sonucu elde edene kadar ikamet ettikleri ya da konakladıkları yerde kalmalıdır.

Aşılarını tamamlamış yolcular, Latince veya Slav alfabesinde, Estonya dilinde, Rusça veya İngilizce olarak düzenlenmiş bir aşı pasaportu, aşı pasaportunun bir kopyasını ya da ilgili bir belge sunmalıdır. Belge, COVID-19 aşısının yaptırıldığına dair kanıtı, bu kanıtın detaylarını ve aşının yaptırılmasından bu yana 1 yıldan fazla geçmediğini göstermelidir. Yolcular, son dozu yaptırmaları ile tam bağışıklığın kazanılması arasındaki bekleme süresiyle ilgili olarak aşı üreticisinin talimatlarına uymalıdır. -Pfizer/BioNTech COVID-19 aşısının ikinci dozunu yaptırdıktan sonra 7 takvim günü, -Moderna veya AstraZeneca COVID-19 aşısının ikinci dozunu yaptırdıktan sonra 14 gün, -Janssen COVID-19 aşısının tek dozunu yaptırdıktan sonra 14 takvim günü. Bu bölümde bahsedilmeyen diğer COVID-19 aşıları için üreticinin maksimum bağışıklığın sağlanmasına ilişkin talimatlarına (ör. ikinci Sputnik V dozundan 21 gün sonra) uyulmalıdır. AB Dijital Sertifikası'na erişimi olan yolcular bu belgeyi kanıt olarak kullanabilir.

LETONYA

Türkiye konumundan gelen aşılanmış yolcuların Letonya'ya girmelerine izin verilir.

Aşılanmış yolcuların AB Üye Devletlerinde, AEA ülkelerinde, İsviçre Konfederasyonu'nda, Birleşik Krallık'ta, ABD'de, Avustralya, Yeni Zelanda veya Kanada'da düzenlenmiş bir aşı belgesine sahip olmaları gerekmektedir.

AB Üye Devletleri ve AEA ülkeleri, İsviçre Konfederasyonu, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Yeni Zelanda veya Kanada dışındaki ülkelerden gelen yolcular, İngilizce veya geldikleri ülkenin dilinde düzenlenmiş bir aşı belgesine sahip olmalıdır. Bu belgeler basılı veya elektronik formatta ibraz edilebilir.

Türkiye (240 diğer ülkeye bakın) konumundan gelen aşılanmış yolcuların negatif COVID-19 test sonucuna sahip olmaları gerekmez.

Aşılarını tamamlamış yolcuların AB Üye Devletleri ve AEA ülkeleri, İsviçre Konfederasyonu, Birleşik Krallık, ABD, Avustralya, Yeni Zelanda veya Kanada'da verilmiş bir aşı belgesine sahip olmaları gerekmektedir.

AB Üye Devletleri ve AEA ülkeleri, İsviçre Konfederasyonu, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Yeni Zelanda veya Kanada dışındaki ülkelerden gelen yolcular, İngilizce veya geldikleri ülkenin dilinde düzenlenmiş bir aşı belgesine sahip olmalıdır. Bu belgeler basılı veya elektronik formatta ibraz edilebilir. 

Aşılarını tamamlamış yolcuların AB Üye Devletleri ve AEA ülkeleri, İsviçre Konfederasyonu veya Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Yeni Zelanda veya Kanada tarafından düzenlenmiş bir aşı sertifikasına sahip olmaları gerekmektedir. 15 Şubat 2022'den itibaren geçerli olmak üzere, COVID-19 aşı sertifikasının geçerlilik süresi, Vaxzevria, Spikevax veya Comirnaty aşılarının gerekli tüm dozlarının tamamlanmasından 9 ay sonra ve Janssen aşısının yaptırılmasından 5 ay sonradır. AB Üye Devletleri ve AEA ülkeleri, İsviçre Konfederasyonu ve Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Yeni Zelanda veya Kanada dışındaki ülkelerden gelen yolcuların İngilizce veya çıkış ülkesi dilinde bir aşı sertifikasına sahip olması gerekmektedir. Bu belgeler kağıt veya elektronik formatta sunulabilir. AB Dijital Sertifikasına erişimi olan yolcular bu belgeyi kanıt sunmak için kullanabilir.

FİNLANDİYA

Türkiye'den gelen ve COVID-19 aşısının gerekli tüm dozlarını yaptırdığına dair belgesi olan çoğu yolcunun Finlandiya konumuna girmesine izin verilir ancak kısıtlamalar vardır. Yolcuların Finlandiya'ya varışta karantinaya girmeleri gerekmez. Yolcuların Finlandiya'ya varışlarından en fazla 48 saat önce yaptırdıkları testten negatif COVID-19 test sonucuna (PCR veya Antigen) sahip olmaları gerekmektedir.

Tamamen aşılanmış yolcular, bu listedeki onaylı Koronavirüs aşılarından (Pfizer-BioNTech Comirnaty, Moderna, Astra Zeneca Vaxzervia, Janssen, BIBP Sinopharm, Covidshield Serum Institute of India ve CoronaVac Sinovac) biri için aşı belgesi sunmalıdır. Belge Fince, İsveççe veya İngilizce gibi uygun bir dilde olmalıdır. Yolcuların seyahat tarihinden en az 7 gün önce aşının son dozunu yaptırmış olmaları gerekmektedir. Yolcuların tamamen aşılanmış sayılabilmeleri için yukarıda listelenen aşılardan birinin gerekli tüm dozlarını yaptırmış olmaları gerekir. COVID-19 geçirip iyileştiğine dair kanıtı olan ve en az bir doz onaylı COVID-19 aşısı yaptırmış olan yolcular, tamamen aşılanmış olarak kabul edilecektir. Bu, tek bir belgede ibraz edilmelidir. AB Dijital Aşı Sertifikası'na erişimi olan yolcular, bu belgeyi kanıt olarak kullanabilir. Avrupa Birliği dışında verilen aşı sertifikaları Finlandiya'da da kabul edilmektedir.

İSVEÇ

Yolcuların geçerli bir AB Dijital COVID Sertifikası veya eşdeğeri sunmaları gerekmektedir. Yalnızca AB/AEA ülkelerinde veya Arnavutluk, Andorra, Ermenistan, Cabo Verde, El Salvador, Faroe Adaları, Gürcistan, Guernsey, Man Adası, İsrail, Jersey, Lübnan, Moldova, Monako, Karadağ, Fas, Yeni Zelanda, Kuzey Makedonya, Panama, San Marino, Sırbistan, Singapur, İsviçre, Tayvan, Tayland, Togo, Tunus, Türkiye, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Uruguay veya Vatikan ülkelerinden birinde düzenlenmiş sertifikalar kabul edilecektir. AB Dijital Sertifikasına veya NHS COVID Pass'a erişimi olan yolcular, bu belgelerden birini kanıt sunmak için kullanabilir. AB Dijital COVID Sertifikası veya eş değeri bir belge, COVID-19'a karşı gerekli tüm aşı dozlarının yapıldığına dair kanıtın yanı sıra varıştan en fazla 72 saat önce alınmış bir negatif test sonucu veya son 6 ay içinde COVID-19 geçirip iyileştiğine dair belge içerebilir. Kabul edilen aşılar Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Moderna, Janssen, Sinopharm ve Sinovac aşılarıdır. Yolcuların İsveç'e varışta kendilerini karantinaya almaları gerekmez.


Verilmiş bir vize/yeşil pasaport, İsveç’e ya da Schengen bölgesine girişi garanti etmez. Kişinin İsveç’e giriş için gerekli koşulları yerine getirip getirmediğine İsveç Sınır Polisi karar vermektedir ve bu değerlendirme İsveç sınır kontrol noktasında yapılmaktadır. Başkonsolosluğun İsveç'e giriş yasağı ya da giriş yasağından muaf tutulan kategorilerle ilgili herhangi bir değerlendirme yapamayacağını veya ek soruları yanıtlayamayacağı unutulmamalıdır.

NORVEÇ

Türkiye'den gelen ve COVID-19 aşısının gerekli tüm dozlarını yaptırdığına dair belgesi olan çoğu yolcunun Norveç konumuna girmesine izin verilir ancak kısıtlamalar vardır. Varışta COVID-19 testi pozitif çıkan yolcuların karantinaya alınması gerekecektir. Geçerli bir aşı belgesine sahip olan tamamen aşılanmış yolcuların Norveç'e seyahat etmeden önce bir negatif COVID-19 test sonucuna sahip olması gerekmez. Vatandaşlar dahil olmak üzere tüm yolcular, Norveç'e varıştan sonraki 24 saat içinde COVID-19 hızlı antijen testi yaptırmalıdır. Test sonucu pozitif çıkan yolcuların maksimum 24 saat içinde ek bir COVID-19 PCR testi yaptırması gerekmektedir.


Tamamen aşılanmış yolcular, belirtilen kriterleri karşılayan kanıtları taşımalıdır. Belirtilen yöntemlerden birini kullanarak belge gösteremeyen yolcular, Norveç tarafından tamamen aşılanmış sayılmaz. Yolcular, ikinci aşı dozunu yaptırmalarının üzerinden 1 hafta veya tek doz aşılarını yaptırmalarının üzerinden 3 hafta geçmişse tamamen aşılanmış kabul edilir. Aşıların Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylı olması gerekir. Şu anda QR kodlu sertifikalar (Norveç, Danimarka, İsveç veya AB dijital COVID-19 sertifikası) Norveç makamları tarafından doğrulanabilir. ABD CDC kartı geçerli belge olarak kabul edilmez. İngilizce ve Galce NHS COVID Pass, Kuzey İrlanda ve İskoç COVID-19 aşı sertifikalarını doğrulanabilir bir QR koduyla ibraz edebilen yolcuların Norveç'e girmesine izin verilecektir. AB Dijital Sertifikası'na erişimi olan yolcular bu belgeyi kanıt olarak kullanabilir.

PORTEKİZ

Türkiye konumundan gelen yolcuların Portekiz anakarasına girmesine izin verilmemektedir. Madeira ve Porto Santo'ya doğrudan seyahate izin verildiğini lütfen unutmayın. Portekiz ve İspanya arasındaki kara sınırları açıktır. 

Giriş kısıtlamaları aşağıdakiler için geçerli değildir:

 • Portekiz vatandaşları ve oturma izni sahipleri;
   
 • Mesleki, eğitim, aile birleşimi, sağlık ve insani konular dahil olmak üzere zaruri nedenlerle seyahat edenler;
   
 • Portekiz tarafından kabul edilen bir aşı sertifikasına sahip olan yolcular.

Yolcuların Portekiz'e varışta karantinaya girmeleri gerekmez.

Tüm aşıları olan yolcuların Portekiz'e seyahat etmeden önce negatif COVID-19 test sonuçlarına sahip olmaları gerekmez. Şu anda, yalnızca üçüncü ülkeler tarafından karşılıklı koşullar altında düzenlenen AB Dijital COVID aşılama Sertifikası ve aşı sertifikaları kabul edilmektedir. Lütfen kabul edilen sertifikalardaki zorunlu aşı kanıtlarına bakın. Portekiz hükümeti tarafından tanınan geçerli bir sertifika ibraz edemeyen yolcuların, aşısız yolculara ilişkin kurallara uymaları istenecektir.

DANİMARKA

Türkiye'den gelen ve COVID-19 aşısının gerekli tüm dozlarını yaptırdığına dair belgesi olan çoğu yolcunun Danimarka'ya girmesine izin verilir ancak kısıtlamalar vardır. Türkiye'de gelen yolcuların varışta karantinaya girmeleri gerekmez. İkamet sahibi olmayan yolcuların negatif COVID-19 test sonucuna sahip olması gerekmektedir. PCR testi Danimarka'ya gelmeden en fazla 72 saat önce yaptırılmalıdır. Antijen testi varıştan en fazla 48 saat önce yaptırılmalıdır. Alternatif olarak, yolcular varışta veya varıştan en fazla 24 saat sonra test yaptırabilir. AB Dijital Sertifikası'na erişimi olan yolcular bu belgeyi kanıt olarak kullanabilir.

Tüm aşıları olan yolcular, Avrupa Birliği, Schengen Bölgesi veya bir OECD ülkesinde EMA onaylı bir aşı ile aşı olduklarına dair geçerli bir kanıt sunmalıdır. Gezginlerin ayrıca tam olarak aşılanmış sayılması için listelenen ülkelerden birinde daimi ikametgahı olması gerekir. Yolcular, yola çıkmadan en az 2 hafta ve en fazla 270 gün önce tam bir aşılama yaptırmışlarsa tam aşılanmışlardır. Avrupa Birliği, Schengen Bölgesi veya OECD dışından bir ülkeden gelen ve Danimarka hükümetiyle yabancı aşı sertifikalarını kabul etmek için anlaşma yapan yolcular, bu ülkelerde düzenlenmiş bir aşı sertifikası sağlayabilir. Şu anda şu ülkelerden aşı sertifikaları kabul edilmektedir: Arnavutluk, Ermenistan, Avustralya, Avusturya, Belçika, Kanada, Yeşil Burun Adaları, Şili, Kolombiya, Kosta Rika, Çek Cumhuriyeti, El Salvador, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Gürcistan , Macaristan, İzlanda, İrlanda, İsrail, İtalya, Japonya, Ürdün, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Lübnan, Meksika, Moldova, Karadağ, Fas, Yeni Zelanda, Norveç, Kuzey Makedonya, Panama, Polonya, Portekiz, Sırbistan, Singapur, Slovakya , Slovenya, Güney Kore, İspanya, İsveç, İsviçre, Tayland, Togo, Tunus, Türkiye, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve Uruguay. NHS uygulaması aşı kaydı veya COVID-19 iyileşme kanıtı da kabul edilir. İki farklı aşı kombinasyonu almış olan yolcular yine de tam aşılı olarak kabul edilebilir.

MACARİSTAN

Türk makamları tarafından düzenlenen Covid-19 aşı sertifikasına sahip olan, gerekli vize şartlarına uygun Schengen vizesi almış Türk vatandaşları ve Türkiye'de yasal olarak ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları, PCR testi veya karantina yükümlülüğü olmadan Macaristan'a girebilirler. Yolcuların Macaristan'a vardıklarında karantinaya girmeleri gerekmez. Bu giriş imkânı diğer Schengen ülkelerine değil, sadece Macaristan için geçerli olduğunu bildirmek isteriz. Satın alınmış uçak bileti ve ödenmiş konaklama teyidi sunmak vize alabilmenin ön şartıdır. Covid-19 aşı sertifikası olmayan vize sahipleri 72 saat içinde yapılan, İngilizce veya Macarca dilinde verilen, negatif PCR testi sonucuyla Macaristan'a giriş yapabilirler.

Türkiye'den gelen aşılanmış yolcuların Macaristan'a seyahat öncesi negatif COVID-19 test sonucu belgesi sunmaları gerekmez. Aşısı olan yolcular, en az 1 kez COVID-19 aşısı olduklarına ve Avrupa İlaç Ajansı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından acil kullanım için onaylanmış bir aşı ile ilk aşılamanın üzerinden 1 yıl geçmediğine dair kanıta sahip olmalıdır. Macaristan hükümeti ile yabancı aşı sertifikalarını kabul etmek için anlaşma yapan AB dışındaki bir ülkeden gelen yolcular, bu ülkelerde düzenlenmiş bir aşı sertifikası sağlayabilir. Şu anda şu ülkelerden de aşı sertifikaları kabul edilmektedir: Arnavutluk, Andora, Bahreyn, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Mısır, Kuzey Makedonya, Gürcistan, Hırvatistan, Hindistan, İran, Kırgızistan, Maldivler, Moldova, Moğolistan, Karadağ, Rusya, Romanya, San Marino, Seyşeller, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Türkiye, Tunus, Ukrayna, Özbekistan ve Cape Verde. ABD CDC kartı aşı kanıtı olarak kabul edilmez. İngiltere'nin NHS sertifikası aşı kanıtı olarak kabul edilir. Sertifikanın başarılı bir şekilde taranabilmesi için aşının basılı bir PDF belgesinin tarihi 1 Kasım 2021 olmalıdır. 

SLOVENYA

Türkiye'den gelen ve COVID-19 aşısının gerekli tüm dozlarını yaptırdığına dair belgesi olan çoğu yolcunun Slovenya'ya girmesine izin verilir ancak kısıtlamalar vardır. Geçerli bir negatif COVID-19 test sonucu, aşı belgesi veya COVID-19 geçirip iyileştiğine dair belge sunan yolcuların Slovenya'ya varışta karantinaya girmeleri gerekmez. Bu gereksinimleri karşılamayan yolculardan 7 gün boyunca evde karantinaya girmeleri istenecektir. Tamamen aşılanmış yolcuların Slovenya'ya seyahat etmeden önce bir negatif COVID-19 test sonucu belgesi ibraz etmeleri gerekmez. Tüm yolcuların, check-in işleminden sonra ve Slovenya'ya hareket etmeden önce bir Yolcu Takip Formu doldurmaları gerekmektedir.

Aşılarını tamamlamış yolcular, Slovenya'ya seyahat etmeden önce aşının gerekli tüm dozlarını yaptırdıklarını gösteren bir aşı belgesine sahip olmalıdır. Yolcular, aşağıdaki aşılardan birinin ikinci dozunu yaptırmış olmaları durumunda tamamen aşılanmış olarak kabul edilir: -Biotech/Pfizer tarafından üretilen Comirnaty aşısı; -Moderna tarafından üretilen Spikevax COVID-19 aşısı; -Rusya'nın Gamaleya Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Merkezi tarafından üretilen Sputnik V aşısı; -Sinovac Biotech tarafından üretilen CoronaVac aşısı; -Sinopharm tarafından üretilen COVID-19 aşısı; -AstraZeneca tarafından üretilen Vaxzevria COVID-19 aşısı; -Hindistan Serum Enstitüsü tarafından üretilen Covishield; -Bharat Biotech tarafından üretilen Covaxin aşısı; -Listelen aşılardan 2 tanesinin bir kombinasyonu. Johnson and Johnson tarafından üretilen Janssen COVID-19 aşısı da kabul edilmektedir. Aşı belgesi, aşının yapıldığı gün itibarıyla alınır. Yolcular, AstraZeneca tarafından üretilen Vaxzevria COVID-19 aşısının veya Hindistan/AstraZeneca Serum Enstitüsü tarafından üretilen Covishield aşısının ilk dozunun yaptırılmasından bu yana en az 21 gün geçtiğini kanıtlamaları halinde iyileşmiş/aşılanmış/test edilmiş kuralını yerine getirmiş sayılır. AB Dijital Sertifikası'na erişimi olan yolcular bu sertifikayı kanıt sunmak için kullanabilir.

SLOVAKYA

Türkiye vatandaşı olan veya bu ülkede kalıcı ya da geçici ikamet sahibi olan yolcuların Slovakya'ya girmelerine izin verilir. Geçerli aşı belgesi olan aşılanmış yolcuların Slovakya'ya vardıklarında karantinaya girmeleri gerekmez. Türkiye konumundan gelen yolcuların Slovakya'ya seyahat etmeden önce negatif COVID-19 test sonucu belgesi sunmaları gerekmez.

Aşılanmış yolcular, aşağıdaki seçeneklerden birini belirten bir aşı belgesi sunmalıdır: - 2 dozluk bir COVID-19 aşısının ikinci dozunun uygulanmasının ardından en az 14 gün geçtiğini; -Tek dozluk bir COVID-19 aşısının ilk dozunun uygulanmasının ardından en az 21 gün geçtiğini; -Bir COVID-19 aşısının ilk dozunun uygulanmasından sonra en az 14 gün geçtiğini, COVID-19 geçirildikten sonra maksimum 180 gün içinde bir COVID-19 aşısının ilk dozunun uygulandığını. Tamamen aşılanmış yolcuların Slovakça, Çekçe veya İngilizce düzenlenmiş ve aşılandıklarını kanıtlayan bir belge göstermeleri gerekmektedir. Aşı belgesi, ulusal makamın damgasını içermeli ve elektronik olarak doğrulanabilir olmalıdır. AB Dijital Sertifikası'na erişimi olan yolcular bu belgeyi kanıt olarak kullanabilir.

İSPANYA

Sağlık Bakanlığı tarafından, "riskli kabul edilen ülkelerden" İspanya'ya seyahat edecek yolculara, “ülkeye girişlerinden önce son 72 saat içinde yapılmış olan PCR testinin negatif sonuç belgesini ibraz etme zorunluluğu getirilmiştir. Test sonucu belgesinin "aslı"nın ibraz edilmesi ve belgenin İngilizce / İspanyolca dillerinde düzenlenmiş olması gerekir. Söz konusu belge basılı olarak veya elektronik ortamda ibraz edilebilir. Yolcular, COVID-19 aşılarını tamamladıklarını gösteren bir sertifika sunmalıdır. Yolcular, son dozlarını İspanya'ya varmadan en az 14 gün ve en fazla 270 gün önce yaptırmış olmalıdır. Kabul edilen aşılar, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve WHO tarafından onaylanan aşılardır. 1 Şubat 2022 tarihi itibarıyla son dozlarının 270 günden daha uzun bir süre önce yaptırdıklarını gösteren bir aşı sertifikasına sahip olan yolcular, hatırlatma dozunu yaptırdıklarını kanıtlayan bir sertifika da göstermelidir. AB Dijital Sertifikası'na erişimi olan yolcular bu belgeyi kanıt sunmak için kullanabilir. 7 Haziran tarihinden itibaren, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO) tarafından onaylanmış aşıların tam doz olarak yaptırıldığını belgeleyen kişiler. (Söz konusu tarih itibarıyla Ülkemizde uygulanan Pfizer/Biontech ve Sinovac aşılarını tam doz olarak yaptırdığını belgeleyen Türk vatandaşları İspanya’ya seyahat edebilecektir.)

AB COVID Dijital Sertifikası olan ve riskli sayılmayan ülkelerden (hem Avrupa hem de üçüncü ülkeler) gelen yolcular, QR FAST CONTROL kodu alırlar ve bunun sayesinde, ne biniş ne de varıştaki sağlık kontrolünde belge göstermeleri gerekmeyeceği için, daha hızlı bir şekilde sağlık kontrolünden geçebilirler.

AVUSTURYA

Hatırlatma dozunu yaptırmış olan tamamen aşılanmış yolcuların negatif COVID-19 test sonucu sunmalarına gerek yoktur. Daha fazla bilgi edinmek için lütfen "Zorunlu aşı belgesine" bakın. Tamamen aşılanmış ancak hatırlatma dozunu yaptırdığına dair kanıta sahip olmayan yolcuların Almanca veya İngilizce düzenlenmiş bir negatif COVID-19 PCR test sonucuna sahip olmaları gerekmektedir. Test, varıştan en fazla 72 saat önce yaptırılmış olmalıdır. Yolcular, AB Dijital Sertifikası aracılığıyla kanıt sunma seçeneğine sahiptir. Hatırlatma dozunu olan yolcuların girişte PCR Test sonucu sunmalarına gerek kalmaz

Aşıları tam olan yolcular, Avusturya'ya seyahat etmeden önce tam bir aşı kürü yaptırdıklarını gösteren kanıt göstermelidir. Avusturya'ya giriş için izin verilen aşılar BioNTech/Pfizer, AstraZeneca, Covishield, Covaxin, Johnson & Johnson, Moderna, Sinovac ve Sinopharm'dır. Avusturya'da şu anda yalnızca BioNTech/Pfizer, AstraZeneca, Johnson & Johnson ve Moderna "2-G" kuralı için tanınmaktadır. COVID-19'dan iyileşen yolcuların belirli kuralları vardır. Hem aşılanmış hem de iyileşmiş yolcular için 1 doz 270 gün geçerlidir. Almanca veya İngilizce olarak basılı aşı belgesi olmayan yolcular, Avusturya hükümeti tarafından sağlanan formu doldurmalı ve göstermelidir.

BULGARİSTAN

Bulgaristan Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan 17 Ocak 2022 tarihli yeni genelgeyle, ülkemizden Bulgaristan’a yapılacak seyahatlerdeki sınırlama kaldırılmıştır. Schengen Bölgesi ve AB ülkelerinde oturum izni, geçerli Schengen, Bulgaristan C, D vizesi ya da Hususi ve Hizmet pasaportu hamili vatandaşlarımız Bulgaristan’a seyahat edebilir ve transit geçiş yapabilirler. Bulgaristan’dan transit geçişlerde PCR (-) negatif test istenmemektedir. Transit geçeceğinizi özellikle belirtiniz. Şayet, Bulgaristan’da kalmayı düşünüyorsanız, Bulgaristan Sağlık Bakanlığının yayınladığı son genelge bilgileri aşağıdadır:

Ülkeye giriş izni olan kişilerden, vatandaşlıklarına bakılmaksızın; tam bir şekilde aşılandıklarını kanıtlayacakları bir aşı kartına sahip olmalarının ve son doz aşının uygulanmasından itibaren 14 gün geçmesinin veya negatif PCR (en fazla 72 saat öncesine kadar) / antijen (hızlı test – en fazla 48 saat öncesine kadar) ibraz edilmesinin veya Covid-19 hastalığını geçirdiğinin resmi bir belge (son 15 gün ila 180 gün arasında) ile kanıtlanması,

- Ülkemizde uygulanan Sinovac- CoronaVac ile Pfizer/Biontech aşılarının da uygun görülen aşılar arasında yer almaktadır.

- Yukarıda ifade olunan belgeler olmadan ülkeye giriş izni verilen kişiler 10 gün karantinaya tabi olacaktır.

geçerli aşı sertifikası veya hastalığın geçirildiğini kanıtlayan belgenin VE en fazla 72 saat önce yaptırılmış negatif PCR testinin birlikte ibraz edilmesiyle mümkün hale gelmiştir.

GÜRCİSTAN

Türkiye'den gelen ve COVID-19 aşısının gerekli tüm dozlarını yaptırdığına dair belgesi olan çoğu yolcunun Gürcistan'a girmesine izin verilir ancak kısıtlamalar vardır. Hava yoluyla gelen tamamen aşılanmış olan yolcuların Gürcistan'a girmek için bir negatif COVID-19 test sonucuna sahip olmaları gerekmez. Bu aynı zamanda COVID-19 geçirip iyileşen ve tek doz aşı olmuş yolcular için de geçerlidir. Kara ve deniz yoluyla gelen yolcular, varıştan en fazla 72 saat önce yaptırılmış bir testten COVID-19 PCR test sonucuna sahip olmalıdır.

Aşılanmış yolcular, seyahatten en az 14 gün önce gerekli tüm dozları aldıklarını gösteren bir aşı sertifikasına sahip olmalıdır. İyileşme kanıtı olan kısmen aşılanmış yolcular ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından acil kullanım için onaylanmış en az 1 doz aşı da aşılanmış olarak kabul edilir. Bu yolcular, kalkıştan en fazla 100 gün önce yapılan bir testten pozitif bir COVID-19 PCR test sonucuna sahip olmalıdır. Geçerli aşı kanıtı ibraz edemeyen yolcuların, aşısız yolcular için kurallara uymaları istenebilir. Mevcut tüm Kovid-19 aşısı çeşitleri kabul edilmektedir.

Hava yoluyla giriş sağlamak isteyen vatandaşlarımız, kara yolu girişlerinden farklı olarak, sadece resmi aşı sertifikalarını (iki doz veya Johnson&Johnson aşısı için bir doz) ibraz ederek PCR testine gerek duymaksızın Gürcistan’a giriş yapabilmekte; sertifika sahibi olmamaları halinde son 72 saatten eski olmayan PCR test sonuçlarını ibraz edip, girişlerinin üçüncü günü ilave bir PCR testi olma koşuluyla giriş sağlayabilmektedirler.

KARADAĞ

Karadağ'da salgınla mücadeleye ilişkin olarak güncellenen tedbirler aşağıda kayıtlıdır:

- 18 yaşından büyük Karadağ vatandaşları ve yabancı ülke vatandaşları, 13 Ocak 2022'den itibaren geçerli olmak üzere, tüm sınır kapılarından ülkeye girişlerinde aşağıdaki koşullarından en az birini yerine getirmek zorundadır:

 • Öngörülen sayıda COVID-19 aşısı ile tam olarak aşılanmış olmak ve ikinci aşı dozunun üzerinden 6 aydan fazla süre geçmemiş olması,
   
 • En fazla 72 saat öncesinden alınmış negatif PCR testi,
   
 • COVID-19 hastalığı geçirildiğine dair belge (pozitif PCR testi veya hızlı antijen testinin üzerinden 10 günden az ve 180 günden fazla süre geçmemiş olması gerekmektedir),
   
 • En geç 48 saat öncesinden alınmış hızlı antijen testi.

- Yukarıdaki koşulları sağlamayan Karadağ vatandaşları ile yabancı ülke vatandaşları, 10 gün karantina altında kalmak koşuluyla ülkeye girebilmektedirler. Bu kişiler ülkeye girdikten sonra negatif PCR testi sonucu ibraz ettikleri durumda ise karantina süresi 3 günde sona ermektedir.

İNGİLTERE

İngiltere, “Omicron” Covid-19 varyantına karşı alınan tedbirlerde yapılan gözden geçirme neticesinde, 7 Ocak Cuma günü, 04:00’ten itibaren İngiltere’ye gelecek tam olarak aşılanmış (mevcut aşamada iki doz aşı) yolcular için, varıştan önceki son 48 saat içinde PCR veya sürüntü (antijen, lateral flow) testi yaptırma zorunluluğunu yürürlükten kaldırmıştır.

Aynı gözden geçirme çerçevesinde, İngiltere’ye varışı izleyen ilk iki gün içerisinde yaptırılacak PCR testinin negatif sonucu alınana kadar geçen süre zarfında yolcuların kendilerini tecrit etmeleri (self isolation) uygulaması da 7 Ocak itibarıyla kaldırılmıştır. Ayrıca, 9 Ocak Pazar günü, 04:00’ten itibaren söz konusu PCR testi yerine sürüntü (antijen, lateral flow) testi yaptırılabilecektir.

Tam olarak aşılanmış tüm yolcuların, İngiltere’ye varıştan önce Yolcu Takip Formu (Passenger Locator Form) doldurmaları zorunluluğu devam etmektedir.

Yolcular, aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak aşılarını tamamladıklarını kanıtlayabilir:

NHS tarafından verilen bir aşı sertifikası; -DSÖ EUL tarafından onaylı bir aşı belgesi (Sinovac, Sinopharm, Covaxin); -AB ülkelerinde veya İsviçre'de EMA onaylı aşılar ile düzenlenmiş aşı sertifikaları; -FDA onaylı aşılarla ABD'de düzenlenen aşı sertifikaları. -B Türkiye (165 diğer ülkeye bakın) konumundaki ilgili sağlık makamları tarafından onaylanmış aşı belgeleri. Kabul edilen aşılar Oxford/AstraZeneca, Pfizer BioNTech, Moderna, Janssen (tek dozluk aşı), Sinovac/CoronaVac, Sinopharm Beijing, Covaxin ve Novavax (Nuvaxovid ve Covovax) aşılarıdır. 2 dozluk farklı aşıların kombinasyonu da kabul edilmektedir. Bu durumda 2 farklı onaylı program altında geliştirilen (örneğin Avustralya ve Japonya, Birleşik Krallık ve ABD, Fransa ve Kanada gibi) iki dozluk aşılar tercih edilmelidir. Bu kriterler kapsamında aşı belgesi ibraz edemeyen yolcular, aşılanmamış yolcular için geçerli test ve karantina kurallarına uymak zorundadır. Birleşik Krallık'a varış tarihinden en az 14 gün önce onaylı bir aşının son dozunu yaptırmış olan yolcular aşılarını tamamlamış olarak kabul edilir.

AMERİKA

Amerika vize başvurularında daha önce hiç vizesi olmayanlar için Temmuz 2023 tarihine randevu verilmekte olup vizesi son 48 ay içerisinden bitenler için vize yenileme başvuruları yapılabilmektedir. Biontech 2 doz aşılanmış yolcular aşı kartları birlikte seyahatten 24 saat önce yapılmış PCR Testi sonucu ile seyahat edebilirler.

KANADA

Türkiye'den gelen ve COVID-19 aşısının gerekli tüm dozlarını yaptırdığına dair belgesi olan çoğu yolcunun Kanada'ya girmesine izin verilir ancak kısıtlamalar vardır. Kanada Hükümeti tarafından kabul edilen bir aşı ile Kanada'ya varışlarından en az 14 gün önce tüm aşılama sürecini tamamlayan tamamen aşılanmış yolcuların Kanada'ya girmelerine izin verilir. Kanada Hükümeti bu tavsiyeyi önceden haber vermeksizin değiştirebilir.

Geçerli bir aşı belgesine sahip olan tamamen aşılanmış yolcuların Kanada'ya varışta karantinaya girmesi gerekmez. Önümüzdeki günlerde, Amerika Birleşik Devletleri dışındaki kalkış noktalarından hava yoluyla gelen tamamen aşılanmış tüm yolcular varışta teste tabi tutulacaktır. Tamamen aşılanmış yolcuların, varışta yaptıracakları testin sonuçlarını beklerken karantinaya girmeleri gerekecektir. Kanada hükümeti tarafından henüz belirli bir tarih açıklanmamıştır.

Yolcuların negatif COVID-19 moleküler test (PCR, RT-PCR, NAAT, RT-LAMP) sonucuna sahip olmaları gerekmektedir. Test, Kanada'ya yapılan son aktarmasız uçuşun planlanan kalkış saatinden en fazla 72 saat önce yaptırılmalıdır. Kısa yolculuklardan dönen yolcular, testlerini Kanada dışında yaptırmalıdır. Antijen testleri kabul edilmemektedir. Kara sınırından gelen yolcular, Kanada'ya varıştan en fazla 72 saat önce alınmış bir test sunmalıdır. Daha önce COVID-19 testi pozitif çıkmış olan yolcular, alternatif olarak kalkıştan 11 ila 180 gün önce alınmış pozitif COVID-19 moleküler testini kanıt olarak sunabilir. Bu tedbire uymayan veya bu tedbir hakkında gerçek dışı bilgiler yayan yolcular cezaya veya para cezasına çarptırılabilir. COVID-19 moleküler testi için test sonucu aldıklarını kanıtlayamayan yolcuların uçağa binmesine izin verilmeyebilir.

Aşılanmış yolcular, Kanada'ya varışta sınır testi gözetim programı için rastgele seçilebilir. Seçilen yolcuların COVID-19 testi yaptırmaları ve varış testlerinin sonuçlarını beklerken karantinaya girmeleri gerekmektedir. Kanada Hükümeti önümüzdeki haftalarda test için seçilecek tamamen aşılanmış yolcuların sayısını artıracaktır. Nihai hedef, aşılanmış yolcuların %100'ünün teste tabi tutulmasıdır. Bu tedbire uymayan veya bu tedbir hakkında doğru olmayan bir bilgi yayan yolcular cezaya veya para cezasına çarptırılabilir.

Tamamen aşılanmış yolcuların İngilizce, Fransızca veya onaylı tercümesi olacak şekilde bir aşı belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Belge, ArriveCAN uygulamasına dijital olarak yüklenmeli ve gerekli tüm ayrıntıları içermelidir. Tamamen aşılanmış yolcular, kabul edilen bir aşının tüm dozlarını yaptırmış olmalıdır. Kabul edilen 2 dozluk aşılar şunlardır: -AstraZeneca/COVISHIELD (ChAdOx1-S, Vaxzevria, AZD1222) -Bharat Biotech (Covaxin, BBV152 A, B, C) -Janssen/Johnson & Johnson -Moderna (mRNA-1273) -Pfizer-BioNTech (Comirnaty, tozinameran, BNT162b2) -Sinopharm BIBP (BBIBP-CorV) -Sinovac (CoronaVac, PiCoVacc) Kabul edilen 2 aşının kombinasyonu ile aşılanmış yolcular tamamen aşılanmış olarak kabul edilecektir. Yolcular, aşının son dozunu kalkıştan en az 15 gün önce olmuş olmalıdır. COVID-19 geçirip iyileşmiş yolcuların tamamen aşılanmış olarak kabul edilebilmeleri için onaylı aşılardan birinin gerekli tüm dozlarını yaptırmış olmaları gerekmektedir.

Tüm yolcuların varıştan en fazla 72 saat önce karantina planlarını ve COVID-19 "öz değerlendirme"lerini sunması gerekmektedir. Bilgiler, ArriveCAN uygulaması aracılığıyla dijital olarak gönderilmelidir. Kanada hükümeti ve devleti acil durumlar dışında eğlence amaçlı, turizm amaçlı veya dinlenme amaçlı seyahatlere izin vermemektedir. Bu amaçla geldiğiniz tespit edildiğinde ülkeye giriş izni verilmeyecektir.

Yolcuların tüm havalimanlarında ve uçuş sırasında maske takmaları zorunludur. Yolcuların ayrıca bazı il ve şehirlerdeki halka açık alanlarda maske takmaları zorunludur. 

İSRAİL

01.11.2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, tüm aşılı (yabancı) yolcuların, aşağıdaki tüm gereksinimleri karşılamaları koşuluyla İsrail'e girişine izin verilecektir:

 • İsrail'e varışlarından önceki 14 gün içinde herhangi bir kırmızı destinasyonda kalmamış olmaları
 • Aşağıda belirtilen hüküm ve koşullara göre DSÖ onaylı bir aşı ile aşılanmaları ya da Covid-19 geçirip iyileşmeleri
 • İsrail'e girişlerine başka bir engellerinin bulunmaması
 • İsrail'e Ben Gurion Uluslararası Havalimanı'ndan giriş yapmaları 


Bu şema için onaylanmış aşılar: 

 • Moderna
   
 • Pfizer
   
 • Johnson & Johnson – Janssen
   
 • AstraZeneca
   
 • Covishield
   
 • Sinopharm
   
 • Sinovac
   
 • Sputnik-V –  aşağıdaki kısıtlamalara tabidir


​Sağlık Bakanlığı onaylı aşılama ve iyileşme protokolü:

​Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Sinovac veya Sinopharm aşıları ile aşılanmış yabancı yolcular:

 • İki doz aşı ile aşılanmışlar ve İsrail'e geldiklerinde ikinci aşılarının tarihinden itibaren 14 gün veya daha fazla (ancak İsrail'den ayrıldıklarından itibaren en fazla 180 gün) geçmiş olması.
 • Takviye dozu ile aşılanmışlar ve İsrail'e geldiklerinde aşılanma tarihinden itibaren 14 gün veya daha fazla geçmişse.
   

Janssen aşısı ile aşılanmış yabancı yolcular:

 • İsrail'e vardıklarında aşılarının yapıldığı tarihten itibaren 14 gün veya daha fazla (ancak İsrail'den ayrıldıklarında en fazla 180 gün) geçmişse.​
   
 • Takviye dozu ile aşılanmışlar ve İsrail'e geldiklerinde aşılanma tarihinden itibaren 14 gün veya daha fazla geçmişse.
   
 • ​İsrail'de Sağlık Bakanlığı'nın sistemleri tarafından dijital olarak doğrulanabilen moleküler bir testte (PCR veya NAAT gibi) pozitif sonuç kanıtı sunan yabancı yolcular:
   
 • İsrail'e vardıklarında test tarihlerinden bu yana 11 gün veya daha fazla (ancak İsrail'den ayrıldıklarında en fazla 190 gün) geçmesi.
   
 • Ayrıca, WHO onaylı bir aşının en az bir dozu ile aşılanmışlarsa (zamanın ve olay sırasının bir önemi yoktur).

İsrail'e varmadan önce:

Kalkış saatinden 72 saat öncesine kadar PCR testi yapılması.

İsrail'e gelen yolcular için beyan formunun doldurulması:

Dijital olarak doğrulanabilir bir sertifika taşıyan yolcular, aşı veya iyileşme sertifikalarını tarayacak veya beyan formlarına yükleyecek ve uçuşlarına binmeden önce bir Yeşil Geçiş belgesi verilecektir.

Dijital olarak doğrulanabilir bir sertifika taşımayan yolcular, aşılarını İsrail'e gelen yolcular için aşılarını beyan formunda beyan edeceklerdir,  ayrıca azaltılmış izolasyon için başvuru formunu dolduracak ve ilgili belgeleri ekleyecekleri ve uçağa binmeden önce Yeşil Geçiş belgesi alacaklardır.

RUSYA

Rusya Federasyonu Federal Tüketici Haklarını Koruma ve İnsan Sağlığı Servisi (Rospotrebnadzor) tarafından alınan karar uyarınca Rusya Federasyonu’na seyahat eden yabancıların, seyahat tarihinden önce, son 3 takvim günü içerisinde bir sağlık kurumunda COVID-19 (PCR) testi yaptırmaları ve test sonucunun “Negatif” olduğunu gösteren belgeyi (İngilizce veyaRusça)beraberlerinde getirmeleri istenmektedir.

UKRAYNA

Yolcuların Ukrayna'ya girmesine izin verilmemektedir. Tüm uçuşlar bir sonraki duyuruya kadar askıya alınmıştır.

Aşılarını tamamlayan ve geçerli bir aşı belgesine sahip olan yolcuların Ukrayna'ya giriş için negatif COVID-19 testi sonuçlarını sunmaları gerekmemektedir.

JAPONYA

Japonya hükümeti, Japonya'ya girişte tüm ülkelere uygulanan karantina önlemlerinin 10 güne düşürüldüğünü açıklamıştır.

Bu çerçevede, Türkiye dahil birçok ülkeden Japonya’ya dönen Japon vatandaşları ve ikamet izni hamili yabancılar aşı sertifikasına bakılmaksızın 10 gün karantinaya ve ilk üç gün otel karantinasına tabidir.

(*) Japonya’nın ülkeye girişte uygulanan karantina önlemleri aşağıda kayıtlı üç kategoriden oluşmaktadır.

(i) 10 gün karantina kapsamında 10 gün otel karantinası ile üçüncü, altıncı ve onuncu gün sonunda test uygulamasına tabi ülkeler,

(ii) 10 gün karantina kapsamında ilk 6 gün otel karantinası ile üçüncü ve altıncı gün sonunda test uygulamasına tabi ülkeler,

(iii) 10 gün karantina kapsamında ilk 3 gün otel karantinası ile üçüncü gün sonunda test uygulamasına tabi ülkeler.

SUUDİ ARABİSTAN

Suudi Arabistan’ın COVİD-19 tedbirleri kapsamında uygulamaya başladığı seyahat kısıtlamalarının arasında yer alan; Türkiye'nin de aralarında bulunduğu bir grup ülkede son 14 gün içerisinde bulunmuş kişilerin SA’na girişini engelleyen uygulamada değişiklik yapılmıştır.

Bu kapsamda, kısıtlamaya tabi olan ülkeler arasında bulunan Brezilya, Endonezya, Hindistan, Mısır, Pakistan ve Vietnam'dan seyahat edecek yolcuların 5 günlük kurumsal karantinaya girmek şartıyla doğrudan Suudi Arabistan'a seyahat etmelerinin önü açılmıştır.

Ayrıca; yeni koronovirüs varyantının görüldüğü Güney Afrika Cumhuriyeti, Namibya, Botsvana, Zimbabve, Mozambik, Lesoto ve Eswatini söz konusu kısıtlamanın uygulandığı ülkeler listesine eklenmiştir. Türkiye'den seyahat edecek yolcular için mevcut kısıtlama devam etmektedir.

Diğer taraftan, Sivil Havacılık Genel İdaresi tarafından 27 Kasım 2021 tarihinde yayımlanan bildiride; Suudi Arabistan'da bir doz aşı olmuş olan kişilerin, 3 günlük kurumsal karantina şartıyla tüm ülkelerden doğrudan Suudi Arabistan'a seyahat edebileceği duyurulmuştur.

Bahse konu değişiklikler kapsamda, ülkemizden Suudi Arabistan'a yolculuk etmek isteyen yolculardan, en az bir doz koronovirüs aşısını Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığına bağlı kuruluşlarda olan yolcuların 3 günlük kurumsal karantina uygulamasına tabi olarak ülkeye doğrudan seyahat etmelerinin önü açılmıştır.

Diğer taraftan, tüm aşılamalarını Suudi Arabistan dışında farklı ülkelerde olan yolcuların ülkemizden doğrudan Suudi Arabistan'a seyahat etmelerine izin verilmemektedir.

KATAR

Türkiye’den gelen tamamen aşılanmış yolcuların varışta masrafları kendilerine ait olacak şekilde bir otelde 2 gün boyunca karantinaya girmeleri gerekmektedir. Yolcular varışta karantina otelinde bir COVID-19 testi yaptırmalıdır. Test sonucu negatif olan yolcular karantinayı sonlandırabilir. Test sonucu pozitif çıkan yolcular, karantinaya devlet tarafından belirlenen izolasyon tesislerinde devam etmelidir.

Tüm yolcuların bir negatif COVID-19 PCR test sonucu belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Test, Katar'a varıştan en fazla 72 saat önce akredite bir COVID-19 test merkezinde yaptırılmış olmalıdır. Tamamen aşılanmış olan yolcular, Katar Halk Sağlığı Bakanlığı tarafından onaylı bir aşının tüm dozlarını tamamladıklarını ve 2. dozun yaptırmalarının üzerinden 14 gün geçtiğini kanıtlamalıdır. Geçerli bir belge ibraz edemeyen yolcuların aşılanmamış yolcular için geçerli kurallara uymaları gerekebilir. Katar'da onaylanan aşılar Pfizer ve BioNTech, Moderna, Covishield (AstraZeneca), Janssen/Johnson & Johnson'dır. Sinopharm, Sinovac, Sputnik V ve Covaxin aşıları şartlı olarak onaylanmıştır. Bu aşıları olan yolcuların, tam aşılı sayılabilmesi için, 2 doz şartlı onaylanmış aşıları olan kişiler için Katar'a seyahat etmeden önce ve ikinci dozdan 14 gün sonra, pozitif sonuç veren bir Seroloji Antikor testi zorunludur. Şartlı olarak tanınan bir aşının tam aşısının ardından do veya Pfizer veya Moderna alan yolcular tamamen bağışık olarak kabul edilecektir. Türkiye’den gelen tamamen aşılanmış yolcuların, Katar'a gelmeden önce "Katar'ı Keşfedin" web sitesi üzerinden zorunlu otel karantinası için konaklama rezervasyonu yaptırmaları gerekmektedir.

LÜBNAN

Yolcuların Lübnan'a varışta yaptıracakları bir COVID-19 testinden sonuç alana kadar karantinaya girmeleri gerekmektedir. Bu test sonucu, kısa mesaj yoluyla en fazla 24 saat içinde yolcular bildirilecektir. Sonuç negatifse, yolcular karantinayı sonlandırabilir. Sonuç pozitifse, Sağlık Bakanlığı kendileriyle iletişime geçmediği sürece yolcular derhal 1787'deki COVID-19 yardım hattını aramalıdır.

Tam aşılı yolcuların negatif COVID-19 PCR veya hızlı antijen testi sonucu olması gerekir. Test, kalkıştan en fazla 48 saat önce alınan bir PCR testi veya Lübnan'a hareketten en fazla 24 saat önce alınan hızlı bir antijen testi olabilir. Seyahat edenler, kısa mesaj yoluyla gönderilecek benzersiz bir QR kodu oluşturacak olan MOPH platformuna COVID-19 PCR sonucunu yüklemelidir. QR kodu, check-in sırasında ve Beyrut havaalanına varışta ibraz edilmelidir.

Lübnan’a havayoluyla seyahat eden tüm yolcuların Lübnan Kamu Sağlığı Bakanlığı’nın “MOPH PASS” elektronik platformuna uçağa binmeden önce kaydolmaları ve bu platform üzerinden sağlık kartı (ülkemizdeki HES kodu uygulaması muadili) temin etmeleri; tüm yolcuların varışlarından en az 48 saat önce aldıkları negatif PCR test sonucunu ibraz etmeleri gerektiği bir önceki seyahat tedbirleri paylaşımımızla duyurulmuştu.

Lübnan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün aldığı yeni bir kararla, Lübnan’a seyahat eden ve (son 6 ay içerisinde) tam doz Covid-19 aşısı olduğunu belgeleyen tüm yolcuların uçağa binişlerinden 24 saat önce yapılmış ve QR kodu içeren negatif Hızlı Antijen Testi sonucunu ibraz etmelerinin kabul edileceği açıklanmıştır.

25 Aralık 2021 tarihinden itibaren Lübnan’a seyahatlere ilişkin alınan tedbirlere dair duyurumuzdaki diğer hususlar (30 $’lık ücretin bilet alımı sırasında havayoluna ödenmesi, uçağa binişten önce “MOPH PASS” platformundaki formun (http://pass.moph.gov.lb adresinden ulaşılabilmektedir) doldurularak negatif test sonucuyla yüklenmesi, Beyrut havalimanına gelişte zorunlu PCR testi) geçerliliğini korumaktadır.

ÜRDÜN

Türkiye vatandaşı olan yolcuların hava yoluyla Ürdün'e girmelerine izin verilir. Varışta testi pozitif çıkan yolcular, 14 günlük bir süre evde karantinada kalmalı ve karantinanın 14. gününde masrafları kendilerine ait olmak üzere bir COVID-19 PCR testi yaptırmalıdır. Yolcuların basılı bir negatif COVID-19 PCR testi sonucuna sahip olmaları gerekmektedir. Test, Ürdün'e ilk uçuştan en fazla 72 saat önce yaptırılmış olmalıdır. Yolcuların Ürdün'e varışta COVID-19 testi yaptırmaları gerekmektedir.

Türkiye’den gelen aşılanmış yolcuların ya bu ülkeden ya da Ürdün tarafından verilmiş bir aşı belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Aşı belgesi, bir COVID-19 aşısının gerekli tüm dozlarının tamamlandığını göstermelidir. Aşı belgesi sadece Arapça veya İngilizce dillerinde olmalıdır ve kalkıştan önce check-in kontuarındaki görevlilere basılı veya elektronik formatta ibraz edilmelidir. Yolcular, ziyaret sürelerinin tamamı için COVID-19'u kapsayan geçerli bir sağlık sigortasına sahip olduklarını gösteren basılı bir belgeye sahip olmalıdır. Yolcular, "varışta" COVID-19 PCR testi için kalkıştan önce ödeme yapmalı ve Ürdün'e varmadan önce ödemenin onaylandığını gösteren QR kodlu bir elektronik makbuza sahip olmalıdır. Yolcular, Ürdün'e seyahat etmeden önce sağlık beyanı formu doldurmalıdır. Form doldurulduktan sonra yolculara e-posta yoluyla bir QR kodu gönderecektir. Yolcular QR kodunu hava yoluna göstermelidir.

MISIR

COVID-19 tedbirleri kapsamında Mısır’a seyahat edecek vatandaşlarımızdan ülkeye girişten en az 72 saat öncesinde yapılmış negatif PCR testinin sunulması veya Mısır İlaç Kurumu ve DSÖ tarafından geçerliliği kabul edilen aşılardan (Sinovac, Sinopharm, Sputnik V, AstraZeneca, Pfizer-BioNTech ve Moderna) iki dozun (Johnson&Johnson için tek doz) uygulandığını ve ikinci dozun üzerinden 14 gün geçtiğini belgeleyen QR kodlu aşı sertifikasının ibraz edilmesi talep edilmektedir. Yolcuların varışta karantinaya girmeleri gerekmemektedir. Yolcuların Mısır'da kaldıkları süre boyunca geçerli olan bir sağlık sigortasına sahip olmaları gerekmektedir.

Mısır için vizeler pasaportlara göre daha farklı olmaktadır. Bordo pasaporta sahip kişilerin Mısır vizesi alması zorunludur. Diğer pasaport türleri gri, siyah ve yeşil için vize almaya gerek duyulmamaktadır. Vizeler ise farklı nedenler ile verilir. Bunlar seyahat, iş, aile ve eğitim için olmaktadır.

SURİYE

Türkiye'den gelen ve COVID-19 aşısının gerekli tüm dozlarını yaptırdığına dair belgesi olan çoğu yolcunun henüz Suriye'ye girilmesine izin verilmemektedir.

IRAK

Türkiye'den gelen ve COVID-19 aşısının gerekli tüm dozlarını yaptırdığına dair belgesi olan çoğu yolcunun Irak’a girmesine izin verilir ancak kısıtlamalar vardır. Yolcuların Irak'a vardıklarında karantinaya girmeleri gerekmez. Yolcuların bir COVID-19 aşısının son dozunu yaptırdıklarını gösteren geçerli bir aşı belgesine sahip gerekmektedir. Yolcuların bir negatif COVID-19 PCR testi sonucuna sahip olmaları gerekmektedir. Test sonucu, Irak'a hareket etmeden en fazla 72 saat önce düzenlenmiş olmalıdır. Irak Kürdistan Bölgesi'ne seyahat edenlerin, tam olarak aşılanmadıkları sürece negatif bir COVID-19 PCR testi sonucu getirmeleri gerekmektedir. Test, kalkıştan en fazla 48 saat önce yapılmalıdır. Negatif test sonucu olmadan gelen yolcuların, Kürdistan Bölgesi havalimanlarında masrafları kendilerine ait olmak üzere bir COVID-19 PCR testi yaptırmaları gerekecektir. Yolcuların varışta yaptıracakları COVID-19 testi için nakit ödeme yapmaları gerekebilir.

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ

Türkiye'den gelen ve COVID-19 aşısının gerekli tüm dozlarını yaptırdığına dair belgesi olan çoğu yolcunun Birleşik Arap Emirlikleri'ne girmesine izin verilir ancak kısıtlamalar vardır.

Abu Dabi’ye uçuş (transit dahil) öncesinde, varıştan en fazla 48 saat; Dubai’ye ise en fazla 72 saat önce numunesi alınmış PCR testi sonucunun ibraz edilmesi zorunludur. Ayrıca BAE’ye varışta havalimanında ücretsiz ikinci bir testin yapılacağı bildirilmektedir. Bu kapsamda, yolculuk öncesi aşısı tamamlanmış olan yolcular, Federal Kimlik ve Vatandaşlık Kurumu (ICA) web sitesi veya uygulaması aracılığıyla aşı sertifikalarını doğrulayabilmektedir.

Abu Dabi’ye yurtdışından gelişlerde 5 Eylül 2021 tarihinden itibaren aşısı tam olan yolculular için karantina uygulanmamaktadır. Türkiye, Abu Dabi'ye yapılan seyahatlerde karantina zorunluluğundan muaf tutulan Yeşil Listeden 3 Ocak 2022 tarihi itibariyle çıkarılmıştır. Bu itibarla, Abu Dabi’ye yeşil listede yer almayan ülkelerden (Türkiye’den) gelen aşılı yolcular için havalimanında yapılan testin ardından 4 ve 8. günde PCR testi; aşısız olan yolcularda ise 10 günlük karantina uygulanacak ve 9. günde PCR testi yaptırmaları gerekecektir. 

BAE makamları, Sağlık Bakanlığımız tarafından uluslararası seyahatler için uygulanan PCR testinin sonuçlarını kabul etmektedir. İl Sağlık Müdürlükleri tarafından belirlenen merkezlerde numune vererek, yetkilendirilmiş laboratuvarlarda yapılan testlerin sonuçları, e-Devlet üzerinden İngilizce çıktı alınarak ibraz edilebilecektir. (Yoğunluğu nedeniyle tavsiye edilmemekle birlikte, havalimanlarımızda yapılan testlerin sonuçları da kabul edilmektedir.

KUVEYT

Türkiye'den gelen ve COVID-19 aşısının gerekli tüm dozlarını yaptırdığına dair belgesi olan çoğu yolcunun henüz Kuveyt'e girilmesine izin verilmemektedir.

Ayrıntılı bilgi ve muafiyetler

Giriş kısıtlamaları aşağıdakiler için geçerli değildir:

 • Aşı durumlarına rağmen Kuveyt vatandaşı;
   
 • Aşı durumlarına rağmen geçerli oturma izni/vizesi bulunan Kuveyt vatandaşlarının Kuveyt vatandaşı olmayan birinci derece akrabaları;
   
 • Aşı durumlarına rağmen Kuveyt'in refakatinde geçerli oturma izni/vizesi bulunan ev işçileri;
   
 • Geçerli pasaportlara sahip aşılanmış GCC Vatandaşları;
   
 • Geçerli ikametgahı/vizesi olan Kuveytli olmayanlar;
   
 • Aşılı ebeveynleri ile seyahat eden, geçerli oturma izni/vizesi olan 16 yaşından küçükler;
   
 • Aşılı KİK uyruklu ebeveynleriyle birlikte seyahat eden 16 yaşından küçük ulusal, aşılanmamış küçükler.

BAHREYN

Türkiye'den gelen ve COVID-19 aşısının gerekli tüm dozlarını yaptırdığına dair belgesi olan çoğu yolcunun Bahreyn'e girmesine izin verilir ancak kısıtlamalar vardır. Bahreyn hükümeti tarafından tanınan aşı belgesine sahip yolcuların varışta karantinaya girmeleri gerekmez. Yolcuların negatif COVID-19 PCR test sonucuna sahip olmaları gerekmektedir. Test, kalkıştan en fazla 72 saat önce yaptırılmış olmalıdır. Test sonucu QR kod içermelidir. Yolcular varışta COVID-19 PCR testi yaptırmalıdır. COVID-19 PCR testinin ücreti “BeAware Bahrain” mobil uygulaması üzerinden ödenebilir.

Tüm aşıları olan yolcular, Bahreyn Hükümeti tarafından tanınan bir aşı sertifikasına sahip olmalıdır. KİK ülkeleri tarafından verilen veya Bahreyn'in Kıbrıs, Yunanistan, Macaristan, Seyşeller, Ürdün ve İsrail ile karşılıklı aşı tanıma anlaşması imzaladığı veya vatandaşları varışta vize almaya uygun ülkeler tarafından verilen tüm aşı sertifikaları vardıklarında kabul edilecektir. Dünya Sağlık Örgütü veya Bahreyn Krallığı tarafından onaylanan aşılar için QR kodu içeren aşı sertifikaları da varışta kabul edilecektir. Seyahat edenler, 2 dozluk bir aşı serisinde (örn. Pfizer, Moderna, AstraZeneca, vb.) ikinci dozu aldıktan 14 gün sonra veya tek doz aşı serisi için tek doz aldıktan sonra 14 gün sonra (örn. Johnson) tam olarak aşılanmış olarak kabul edilir. & Johnson). 

TUNUS

Türkiye'den gelen ve COVID-19 aşısının gerekli tüm dozlarını yaptırdığına dair belgesi olan çoğu yolcunun Tunus'a girmesine izin verilir ancak kısıtlamalar vardır. Aşılanmış yolcuların varışta karantinaya girmeleri gerekmez. Yolcuların negatif COVID-19 RT-PCR testi sonucuna sahip olmaları gerekmektedir. Test, kalkıştan en fazla 48 saat önce yaptırılmış olmalıdır. Test sonucu bir QR kodu içermelidir. Yolcuların Tunus'a varışta COVID-19 testi yaptırmaları gerekebilir. İstanbul'dan gelen, İstanbul üzerinden transit geçiş yapan veya Türk Hava Yolları ile Tunus'a seyahat eden yolcuların Tunus'a vardıklarında COVID-19 hızlı akış testini olmaları gerekmektedir. Test sonucu pozitif olan yolcuların devlet tarafından onaylanmış bir otelde masrafları kendilerine ait olmak üzere karantinaya girmeleri gerekmektedir.


Tamamen aşılanmış yolcuların geçerli bir aşı belgesi sunmaları gerekmektedir. Yolcular, Janssen aşısını yaptırmalarının üzerinden en az 28 gün veya tüm diğer aşılar için aşının tüm gerekli dozlarını yaptırmalarının üzerinden en az 7 gün geçtiyse tamamen aşılanmış kabul edilir. Resmi aşı belgeleri (CDC aşı kartı gibi) QR kodu gerektirmez. NHS COVID sertifikası da giriş için geçerli bir belge olarak kabul edilmektedir. Yolcular, Track and Trace kişi takip uygulamasını indirmeli ve ülkede kaldıkları süre boyunca kullanmalıdır. Yolcuların Tunus'a hareket etmeden önce bir sağlık beyanı formu doldurmaları gerekmektedir. Yolcular bu formu yazdırıp imzalamalıdır.

FAS

Tam aşılı yolcuların Fas'a girmesine izin verilir. Varışta hızlı antijen testi pozitif çıkan yolcuların: -Semptom göstermiyorlarsa evde veya otelde kendilerini izole etmeleri; -Semptom gösteriyorlarsa devlet hastanesinde veya özel bir hastanede tedavi olmaları gerekmektedir.

Tüm yolcuların aşılanma durumlarına bakılmaksızın negatif COVID-19 PCR test sonucu belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Test, kalkıştan en fazla 48 saat önce yaptırılmış olmalıdır. Test sonucu Arapça, Fransızca veya İngilizce düzenlenmiş olmalıdır.

Ayrıntılı bilgi ve muafiyetler

Bu koşul aşağıdakiler için geçerli değildir:

 • 6 yaşından küçük yolcular.

Aşı durumlarına bakılmaksızın tüm yolcular hızlı testlerle taranacaktır. Belirli yolcu grupları için COVID-19 PCR testleri yapılacaktır. Bazı yolcuların Fas'a girdikten 48 saat sonra otelde veya ikamet merkezinde ek bir sınava girmeleri gerekebilir.

Ayrıntılı bilgi ve muafiyetler

Bu koşul aşağıdakiler için geçerli değildir:

 • 6 yaşından küçük yolcular.

Yolcuların aşı belgelerini sunmaları gerekmektedir. Belge, yolcuların seyahatten en az 2 hafta önce aşının son dozunu yaptırdıklarını göstermelidir. Astrazeneca-SK Bio, Sinopharm, Sputnik, Pfizer/BioNTech, Janssen (Johnson & Johnson), Covishield, Moderna ve Sinovac, kabul edilen aşılardır. Geçerli bir belge ibraz edemeyen yolcuların aşılanmamış yolcular için geçerli olan kurallara uymaları gerekebilir.

Ayrıntılı bilgi ve muafiyetler

Bu koşul aşağıdakiler için geçerli değildir:

 • 12 yaşından küçük yolcular.

CEZAYİR

Türkiye'den gelen ve COVID-19 aşısının gerekli tüm dozlarını yaptırdığına dair belgesi olan çoğu yolcunun Cezayir'e girmesine izin verilir ancak kısıtlamalar vardır. Yolcuların Cezayir'e varışta karantinaya girmeleri gerekebilir. Cezayir makamları henüz karantina gereksinimleriyle ilgili ayrıntıları açıklamış değildir. 

Yolcuların negatif COVID-19 PCR test sonucuna sahip olması gerekmektedir. Test, Cezayir'e hareket etmeden en fazla 36 saat önce yaptırılmalıdır. Cezayir'e deniz yoluyla giriş yapan yolcular, varıştan en fazla 48 saat önce alınmış negatif PCR testi sonuçlarını sunmalıdır. Test sonuçları kağıt olarak sunulmalıdır. Yolcuların Cezayir'e varışta COVID-19 antijen testi yaptırmaları gerekmektedir. Aşılarını tamamlamış yolcular, aşılarının gerekli tüm dozlarını yaptırdıklarını gösteren geçerli bir aşı belgesi sunmalıdır.

GÜNEY AFRİKA

Türkiye'den gelen ve COVID-19 aşısının gerekli tüm dozlarını yaptırdığına dair belgesi olan çoğu yolcunun Güney Afrika'ya girmesine izin verilir ancak kısıtlamalar vardır. Yolcuların Güney Afrika'ya vardıklarında karantinaya girmeleri zorunlu değildir. Negatif bir COVID-19 test sonucu olmadan gelen yolcuların, masrafları kendilerine ait olmak üzere Güney Afrika'ya vardıklarında 10 gün karantinaya almaları gerekmektedir.

Yolcuların Dünya Sağlık Örgütü tarafından tanınan bir negatif COVID-19 PCR test sonucuna sahip olmaları gerekmektedir. Test, Güney Afrika'ya hareket etmeden en fazla 72 saat önce yaptırılmış olmalıdır. Yolcular, telefonlarına COVID Alert South Africa mobil uygulamasını yüklemelidir. Yolcuların adres, iletişim bilgileri ve son seyahat geçmişi dahil olmak üzere Güney Afrika'ya varışla ilgili ayrıntıları içeren bir sağlık beyanı formu doldurmaları gerekmektedir.

KAMERUN

Türkiye'den gelen ve COVID-19 aşısının gerekli tüm dozlarını yaptırdığına dair belgesi olan çoğu yolcunun henüz Kamerun'a girilmesine izin verilmemektedir. Kamerun ile diğer ülkeler arasındaki ticari uçuşlar sınırlıdır.

Ayrıntılı bilgi ve muafiyetler

Giriş kısıtlamaları aşağıdakiler için geçerli değildir:

 • Kamerun vatandaşları, ikamet sahipleri ve geçerli vizeye sahip kişiler.

Yolcuların negatif COVID-19 PCR test sonucuna sahip olması gerekmektedir. Test, Kamerun'a doğru kalkıştan en fazla 72 saat önce yaptırılmış olmalıdır.

Ayrıntılı bilgi ve muafiyetler

Test sonucu, test tarihini ve test türünü (ör. PCR) açıkça belirtmeli ve PDF formatında olmalıdır.

Yolcuların Kamerun'a varışta bir COVID-19 hızlı testi yaptırmaları gerekmektedir. Yolcular test sonuçlarını havalimanındayken alacaklardır.

NİJERYA

Türkiye'den gelen ve COVID-19 aşısının gerekli tüm dozlarını yaptırdığına dair belgesi olan çoğu yolcunun Nijerya'ya girmesine izin verilir ancak kısıtlamalar vardır. Yolcuların varışta karantinaya girmeleri gerekmez. Yolcuların elektronik veya basılı bir negatif COVID-19 PCR test sonucuna sahip olması gerekmektedir. Test, yolculuğun ilk etabından en fazla 48 saat önce yaptırılmalıdır. Antijen testleri kabul edilmez. Yolcuların COVID-19 PCR negatif sonuçlarını ulusal ödeme portalına yüklemeleri gerekmektedir.

Tüm yolcuların Nijerya'ya varıştan sonraki 2. günde bir COVID-19 PCR testi yaptırmaları gerekmektedir. Test, Nijerya Uluslararası Seyahat Portalı aracılığıyla kayıt olunurken rezerve edilecek ve test ücreti yine kayıt sırasında ödenecektir. Tamamen aşılanmış yolcular 2 doz Astra Zeneca, Pfizer veya Moderna aşısını ya da bunların bir kombinasyonunu veya tek doz Johnson ve Johnson aşısını yaptırdıklarını gösteren geçerli bir aşı belgesi ibraz etmelidir. Yolcuların seyahat portalına kaydolmaları gerekmektedir. Yolcuların negatif COVID-19 PCR test sonuçlarını aldıkları anda kayda başlamaları önerilir. Kayıt sırasında yolcular ayrıca varıştan sonra yaptıracakları bir test için rezervasyon ve ödeme yapmalıdır. Kayıt olduktan sonra yolculara uçağa binmeden önce hava yolu şirketi yetkililerine göstermeleri gereken Seyahat İznini içeren bir e-posta gönderilir.

AVUSTRALYA

Tamamen aşılanmış yolcular, seyahat muafiyeti olmaksızın Avustralya'ya girebilir. Bazı Avustralya eyaletleri veya bölgeleri farklı giriş koşullarına ve muafiyetlere sahip olabilir. Lütfen seyahat etmeden önce her bölge için kısıtlama, belge, karantina ve/veya test gereksinimlerini kontrol edin.

Avustralya'ya gelen veya Avustralya üzerinden transit geçen yolcuların, planlanan uçuştan en fazla 3 gün önce yapılan bir testten negatif COVID-19 NAAT, LAMP, PCR, RT-PCR veya TMA test sonucu veya bir testten hızlı antijen testi sonucu olması gerekir. tarifeli uçuş kalkış saatinden en fazla 24 saat önce alınır. Seroloji testleri kabul edilmez.

Ayrıntılı bilgi ve muafiyetler

Bu koşul aşağıdakiler için geçerli değildir:

 • 4 yaş ve altı yolcular;
   
 • Sağlık durumu nedeniyle COVID-19 PCR testi yaptıramayacaklarını gösteren bir sağlık raporuna sahip yolcular;
   
 • İyileşmeyi onaylayan bir tıbbi sertifika sağladıkları sürece son 30 gün içinde COVID-19 geçirip iyileşen yolcular.

Avustralya'ya giden tamamen aşılanmış yolcuların Avustralya'nın Tedavi Edici Ürünler İdaresi (TGA) gerekliliklerini karşılayan bir COVID-19 aşısını yaptırdıklarına dair belgeye sahip olmaları gerekmektedir. Gerekli tüm dozlar seyahatten en az 7 gün önce yaptırılmış olmalıdır. Tüm aşılar TGA tarafından onaylı olduğu veya tanındığı sürece farklı aşıların kombinasyonlarını yaptırmış olan yolcular da tamamen aşılanmış olarak kabul edilir. Kabul edilen aşılar şunlardır: AstraZeneca Vaxzevria ve Covishield, Pfizer/BioNTech Comirnaty, Moderna Spikevax, Moderna Takeda, Sinovac Coronavac, Bharat Biotech Covaxin, Janssen-Cilag COVID Vaccine, Sinopharm BBIBP-CorV (18-60 yaş arası yolcular için), Gamaleya Research Institute Sputnik V ve Novavax/Biocelect Nuvaxovid. Yolcular Uluslararası COVID-19 Aşı Sertifikalarını çevrimiçi olarak alabilirler.

ARJANTİN

Arjantin sınırlarına giriş ve çıkışta uygulanan 1 Kasım 2021 tarihi itibariyle güncel tedbirler:

- Arjantin sınırları 1 Kasım 2021 tarihi itibariyle yabancı turistlerin girişlerine açılmıştır.

- Arjantin'e giriş için uçağa binmeden;

i. 72 saat önce yapılmış PCR testinin negatif sonucunun,

ii. Covid-19’a karşı en az iki doz aşılanmış olduğunu gösteren sertifikanın (son aşının yapımından en az 14 gün geçmiş olması gerekmektedir)

iii. Covid-19’u da kapsayan bir seyahat sağlık sigortasının ibraz edilmesi gerekmektedir.
 

Ülkeye bu kapsamda giriş yapan turistlerin karantinada kalması gerekmemektedir. Aşılarını tamamlamış yolcuların Arjantin'e varıştan sonraki 3. - 5. günlerden birinde COVID-19 PCR testi yaptırmaları gerekmektedir.
 

Yolcuların seyahatten en fazla 48 saat önce bir beyan formu doldurmaları gerekmektedir. Bu form, check-in sırasında dijital veya basılı olarak hava yolu yetkililerine sunulmalıdır. Yolcuların, hastaneye yatış ve izolasyonu içeren, COVID-19 kapsamına sahip bir sağlık sigortasına sahip olmaları gerekir.
 

Halk sağlığının korunması için gerekli olan tedbirlerin uygulama aşamasını takip etmek amacıyla, Arjantin İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi tarafından ülkeye giriş yapan herkesin Arjantin Sağlık Bakanlığı COVID-19 aplikasyonunu (cuidar) mobil cihazlarına en az 14 gün süreyle indirmeleri talep edilmektedir. Bu uygulama zorunludur.

MALEZYA

Kovid-19 salgını nedeniyle 18 Mart 2020 tarihinde ilan edilen Kısıtlı Hareket Düzeni çeşitli aşamalarıyla halen Malezya’da devam etmekte olup, hali hazırda Malezya’ya yapılacak turistik amaçlı seyahatlere izin verilmemektedir.

Ülkeye girişten önce en fazla 48 saatte yapılmış negatif sonuçlu Kovid-19 PCR testi ibraz edilmesi gereklidir. PCR testi olmayan kişilere, giriş izni olsa dahi ülkeye girişlerine izin verilmemektedir.

Malezya’ya giriş yapacak kişiler zorunlu karantinaya tabidir. Zorunlu karantina süresine ilişkin detaylar aşağıda sunulmaktadır:

. Üçüncü Doz Aşılarını Olanlar ve 18 yaşında Kadar olan Çocuklar:

- Karantina süreleri 5 gündür.

- Malezya’ya giriş için Seyahatten en fazla 2 gün önce yapılmış, negatif sonuçlu PCR testi ibrazı zorunludur.

- Malezya’ya varışta Kovid testi yapılması zorunludur.

- Karantinanın 4. gününde PCR testi veya 5. gün yetkililerin gözetimi altında yapılacak Antijen testi zorunludur.

- Karantinanın 4. gününde yapılacak PCR testi veya 5. gün yetkililerin gözetimi altında yapılacak antijen testinin sonucunun negatif çıkması halinde 5. gün Karantina sonlandırılmaktadır.

b. Çift Doz (Tam) Aşılı Olanlar:

-Karantina süreleri 7 gündür.

- Malezya’ya giriş için seyahatten en fazla 2 gün önce yapılmış, negatif sonuçlu PCR testi ibrazı zorunludur.

- Malezya’ya varışta Kovid Testi yapılması zorunludur.

- Karantinanın 5. gününde PCR testi veya 7. gün yetkililerin gözetimi altında yapılacak Antijen testi zorunludur.

- Karantinanın 5. gününde yapılacak PCR testi veya 7. gün yetkililerin gözetimi altında yapılacak antijen testinin sonucunun negatif çıkması halinde 7. gün Karantina sonlandırılmaktadır.

c. Kısmen Aşılı veya Aşısız Olanlar:

- Karantina süreleri 10 gündür.

- Malezya’ya giriş için seyahatten en fazla 2 gün önce yapılmış, negatif sonuçlu PCR testi ibrazı zorunludur.

- Malezya’ya varışta Kovid Testi yapılması zorunludur.

- Karantinanın 8. gününde PCR testi veya 10. gün yetkililerin gözetimi altında yapılacak Antijen testi zorunludur.

- Karantinanın 8. gününde yapılacak PCR testi veya 10. gün yetkililerin gözetimi altında yapılacak antijen testinin sonucunun negatif çıkması halinde 10. gün Karantina sonlandırılmaktadır.

Yetkililerin gözetimi altında yapılacak antijen testi Malezya’ya seyahatten 60 gün önceye kadar Kovid-19 geçirmiş kişiler veya Kovid-19 temaslı kişiler için uygulanmaktadır.

Aşılarını tamamlamış yolcuların Malezya'ya girmesine izin verilmektedir. Yolcuların yalnızca Langkawi Uluslararası Turist Balonu (LITB) programı kapsamında ülkeye girmesine izin verilir. LITB programı ile ülkeye giriş yapan yolcular, Malezya'ya girmek için en az 3 gün Langkawi'de kalmalıdır. Langkawi'de 7 gün geçirdikten sonra yolcular, ülkedeki diğer destinasyonlara seyahat edebilir.

Langkawi Uluslararası Turist Balonu (LITB) programı kapsamında gelen tamamen aşılanmış yolcuların varışta karantinaya girmeleri gerekmez. Kalkıştan 11 ila 60 gün önce dijital veya laboratuvardan alınmış test sonuçlarıyla COVID-19'dan iyileştiğini gösteren tamamen aşılanmış yolcuların varışta karantinaya girmeleri gerekmez. Bu yolcular, varışta denetimli bir COVID-19 hızlı antijen testinden geçmelidir. LITB kapsamında seyahat etmeyen ve iyileşme kanıtı olmayan tamamen aşılanmış yolcuların 7 gün karantinada kalmaları gerekmektedir. Bu yolcular karantinalarının 5. gününde test yaptırmalıdır. Malezya uyruklu, Malezya'da ikamet eden veya Malezya'da başka bir statüye sahip olan ve evde karantinaya girmek isteyen tamamen aşılanmış yolcular onay için başvurabilir. Yolcular, başvuru başına en fazla 10 yolcu ekleyebilir ve başvurlarını seyahatten en az 4 ila 10 gün önce yapmalıdır. Yolcuların Malezya'ya seyahat etmeden önce MySejahtera kişi takip uygulamasını indirmeleri ve kayıtlı bir profile sahip olmaları gerekmektedir.

Langkawi Uluslararası Seyahat Balonu kapsamında gelen aşılanmaış yolcular, Langkawi'ye varıştan sonraki 3. ve 5. günlerde profesyonel olarak uygulanan COVID-19 antijen testlerini yaptırmalıdır. Yolcular, Langkawi'ye vardıktan sonra 2., 4. ve 6. günlerde kendi kendine uygulanan ek COVID-19 antijen testleri yapmalıdır. Yolcular sonuçlarını MySejahtera uygulamasına yüklemelidir.

Aşılarını tamamlamış yolcuların Singapur'a giriş yapabilmek için aşı belgesi sunmaları gerekmektedir. Singapur'da, Malezya'da, Avustralya'da, Kanada'da, AB'de, Hindistan'da, Güney Kore'de veya Birleşik Krallık'ta aşılanan yolcuların onaylanmış ülkelerden belirli formatlarda aşı belgesi sunmaları gerekmektedir. Yolcular, Pfizer, AstraZeneca, Moderna, Sinopharm, Sputnik ya da Sinovac gibi 2 dozluk bir aşının ikinci dozunu yaptırmalarından 14 gün sonra veya tek bir dozluk Johnson & Johnson veya CanSinoBio aşısını yaptırdıktan 28 gün sonra aşılarını tamamlamış kabul edilir.

Malezyalı olmayan tüm yolcuların, Malezya'ya hareket etmeden önce Malezya Göçmenlik Departmanı'ndan bir ülkeye giriş onayı almaları gerekmektedir. Langkawi Uluslararası Turist Balonu aracılığıyla Malezya'ya giriş yapan yolcuların Malezya'daki tüm kalışlarını kapsayan minimum 80.000 ABD Doları tutarında sağlık sigortası kanıtı sunmaları gerekmektedir.

Gelen yolcuların, Malezya'ya varıştan önce varışta yaptıracakları COVID-19 sürüntü testi ile karantina masraflarını çevrimiçi bir uygulama aracılığıyla ödemeleri gerekmektedir. Geri dönen vatandaşların da göçmenlik sürecini hızlandırmak için ödemeyi önceden yapmaları tavsiye edilir.

HİNDİSTAN

Türkiye'den gelen ve COVID-19 aşısının gerekli tüm dozlarını yaptırdığına dair belgesi olan çoğu yolcunun Hindistan'a girmesine izin verilir ancak kısıtlamalar vardır.

Yolcuların Hindistan'a girişlerine izin verilmektedir. Turizm amacıyla ve diğer kısa vadeli amaçlar için Hindistan'a seyahat, 6 Ekim 2021 tarihinde veya sonrasında verilen turist ya da e-turist vizesine sahip olan yolcular için devam edecektir. 6 Ekim 2021'den önce verilen turist vizeleri kabul edilmeyecektir ve bu vizelerden birini kullanarak Hindistan'a girmeye çalışan yolcuların gözaltına alınıp başlangıç noktalarına iade edilmesi olasılığı vardır.

Eyaletler arası seyahat için yolcular, planlanan seyahatten önce gereklilikler hakkında kendilerini bilgilendirmelidir. Bazı eyaletler, diğer Hindistan eyaletlerinden giriş yapıyorsa, COVID-19 aşısının kanıtı veya COVID-19 negatif test sonucu ve/veya varışta test yapılmasını gerektirir. Menşe durumuna bağlı olarak ek karantina gerekebilir.

Tüm yolcuların varışta 7 gün boyunca kendilerini karantinaya almaları gerekmektedir. 8. günde tekrar test edilmeleri gerekir ve sonuç negatifse karantinaya son verebilirler ve 7 gün daha sağlıklarını izlemeleri gerekir. Yolcuların 8. gün COVID-19 RT-PCR testinin sonuçlarını Air Suvidha portalına yüklemeleri gerekmektedir. Bazı Hindistan bölgelerinin kendi özel karantina gereksinimleri vardır.

Tüm yolcuların COVID-19 RT-PCR test sonucu negatif olmalıdır. Test, kalkıştan en fazla 72 saat önce yapılmalıdır. Ayrıca, test sonuçları raporunun gerçekliğine dair bir beyan sunmalıdırlar. Test sonucu Air Suvidha portalı aracılığıyla gönderilmelidir. Hindistan'daki bazı havaalanları ve eyaletler, yolcular tam olarak aşılanmışsa, kalkıştan önce negatif bir COVID-19 RT-PCR gerektirmez.

Yolcuların, masrafları kendilerine ait olacak şekilde havalimanında bir COVID-19 RT-PCR testi yaptırmaları gerekebilir. Hindistan'dan transit aktarması olan yolcular da varışta test yaptırmalıdır. Test sonucu negatif çıkan yolcular 14 gün boyunca sağlık durumlarını takip etmelidir. Test sonucu pozitif olan yolcular genomik test için numune göndermeli ve belirlenen standart protokole göre tedaviye başlamalıdır.

Varışta yapılacak testin sonucu negatif olan yolcuların 7 gün boyunca kendi kendilerini karantinaya almaları gerekmektedir. Bu yolcuların 8. günde tekrar test yaptırmaları gerekecektir. Test sonucu negatif olan yolcular karantinalarını sonlandırabilir. Bu yolcuların 7 gün boyunca sağlıklarını gözlemlemeleri gerekir. Yolcuların 8. günde yaptıracakları COVID-19 RT-PCR testinin sonuçlarını Air Suvidha portalına yüklemeleri gerekmektedir. Varışta yapılacak olan COVID-19 testinin sonucu pozitif çıkan yolcular, kurumsal bir tesiste izolasyona alınacaktır. Hindistan'daki bazı bölgelerin kendi özel karantina şartları bulunmaktadır. Bölgesel karantina gereksinimleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen bağlantıyı kontrol edin.

SİNGAPUR

Covid-19 pandemisiyle mücadele kapsamında ülkeye girişte katı tedbirler uygulayan Singapur’a turistik amaçlı girişler 2020 yılı Mart ayından itibaren durdurulmuştur.

Singapur’un son dönemde başlattığı, Covid-19 aşısı olanların karantinaya tabi olmadan Singapur’a girişlerine ve Singapur’da oturma izni olmayan yabancıların da aşılı olmaları halinde önceden izin almadan ülkeye girişine olanak tanıyan “Aşılı Seyahat Güzergahı-VTL” uygulamasına tahsis edilen uçuşlarla Singapur’a girişlerde kolaylıklar getirilmiştir. 

Türkiye’den gelen ve Singapur'a varıştan önceki 14 gün içinde bu konumda bulunmuş olan tamamen aşılanmış yolcuların, Vaccinated Travel Lane (VTL) kapsamında Singapur'a girmelerine izin verilir. Yolcular VTL'ye hak kazanabilmek için Singapur'a belirlenmiş bir VTL uçuşuyla gelmelidir.

Türkiye’den; belirlenmiş Aşılı Seyahat Yolu (VTL) uçuşlarıyla gelen tam aşılı yolcuların, varışta yapılan bir COVID-19 testinden negatif test sonucu alana kadar konut veya konut dışı bir konaklama biriminde kendilerini tecrit etmeleri gerekmektedir. Gezginler, varışta testlerinin olumsuz sonucunu aldıktan sonra konaklama yerlerinden ayrılmaları gerekiyorsa, Singapur'a vardıktan sonra 2, 3, 4, 5, 6 ve 7. günlerde gözetimsiz antijen hızlı testleri yapmalıdırlar.

Singapur vatandaşları ve sakinleri dahil olmak üzere tam aşılı yolcular, negatif bir COVID-19 PCR veya antijen hızlı test sonucuna sahip olmalıdır. Test, uluslararası akredite veya tanınmış bir laboratuvar/klinik/tıbbi tesis tarafından Singapur'a ayrılmadan en fazla 2 gün önce yapılmalı ve İngilizce olmalı veya İngilizce tercümesi içermelidir. Singapur Sağlık Bakanlığı, üçüncü ülkelerdeki onaylı test sağlayıcılarının bir listesini sağlar.

Sosyal Medyada Biz

ITO Symbol